Neprešli ani dva týždne a sme svedkami ďalšieho konfliktu na Generálnej prokuratúre. Žilinka sa rozhodol nevymenovať za Lipšicovho zástupcu prokurátora Petra Kysela, napriek tomu, že ho jednohlasne schválila aj rada prokurátorov. Čo Žilinkovi na Kyselovi prekáža a aká je reakcia Lipšica?
Niečím doteraz nevídaným je aj list prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý adresovali Žilinkovi s výzvou, aby si nevymenovanie Kysela ešte predsa len rozmyslel. Zatiaľ to však vyzerá, že ani list 23 z celkového počtu 28 prokurátorov ÚŠP Žilinku neobmäkčil.
„Generálny prokurátor zobral stanovisko 23 prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry na vedomie. V ňom uvedené skutočnosti však nie sú takého charakteru, aby mohli zmeniť jeho rozhodnutie nevymenovať JUDr. Petra Kysela do funkcie zástupcu špeciálneho prokurátora,“ uvádza sa v Žilinkovom vyhlásení.
Najvyšší súd podľa neho v Kyselovom prípade „konštatoval pochybenia takého charakteru, ktoré sú nezlučiteľné s výkonom funkcie vedúceho prokurátora“. Žilinka na Kysela podal dva návrhy na disciplinárne konania, celkovo čelil od Žilinkovho nástupu do funkcie až šiestim. Prvý Žilinkov návrh disciplinárna komisia odmietla, pričom argumentovala tým, že Kysel mal v čase údajných prieťahov koronavírus, podobne ako viacero prokurátorov, ktorí ho mali zastupovať.
Lipšic bráni Kysela
Druhý sa týka toho, že Kysel mal spôsobiť prieťahy v kauze exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, kde mal neskoro rozhodnúť o jeho žiadosti o prepustenie z väzby. Kysel však pre Denník N zdržanie v tejto veci obhajuje skutočnosťami, ktoré mali byť mimo jeho moci. Zaujímavosťou v tejto súvislosti je, že Žilinka by sa zrejme nestal generálnym prokurátorom, keby mu nepomohol brat exriaditeľa SIS, poslanec Sme rodina Peter Pčolinský.