Žilinka už dávnejšie priznal, že keď mal problém zohnať niekoho, kto by ho do tejto funkcie nominoval, zavolal práve Pčolinskému. Nakoniec ho do funkcie navrhla Pčolinského stranícka kolegyňa Petra Hajšelová.Čo si o ďalšom kole sporov na Generálnej prokuratúre myslia experti?
„Ja osobne sa generálnemu prokurátorovi nečudujem, že do tejto pozície sa rozhodol nevymenovať prokurátora, ktorý v poslednej dobe urobil prieťahy v niektorých trestných konaniach a má za to aj disciplinárne konanie,“ povedal nám dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda. A ako celú situáciu vidí špeciálny prokurátor Lipšic? Pre Nový Čas sa v pondelok vyjadril, že Kysela naďalej považuje za jedného z najskúsenejších a najrešpektovanejších prokurátorov ÚŠP.
„Petra Kysela poznám niekoľko rokov a viem, že má mimoriadne vysoký rešpekt u vyšetrovateľov NAKA, ale vážia si ho aj sudcovia ŠTS a Najvyššieho súdu,“ uvádza Lipšic. Zároveň však aj on uznáva, že v personálnych otázkach má posledné slovo Žilinka.
„Rešpektujem kompetenciu GP, aj keď mi je ľúto, že objektom kritiky a disciplinárnych návrhov sa stávajú takmer výlučne prokurárori ÚŠP, ktorí v súčasnosti dozorujú najzávažnejšie kauzy za posledných 30 rokov,“ uvádza. Za dôležité považuje aj to, že list Žilinkovi podpísalo tak veľa prokurátorov ÚŠP. „Je dôležité - najmä pre dôveryhodnosť prokuratúry -, aby prokurátori v závažných témach nezostali mlčať,“ uzatvára Lipšic.
Je to právomoc Žilinku
Eva Mišíková, bývalá prokurátorka
Personálne otázky sú v právomoci generálneho prokurátora. Nepoznám všetky okolnosti, ktoré ho k tomu viedli, no myslím si, že ak podával na doktora Kysela návrhy na disciplinárne konanie, je logické, že ho jednoducho odmietol vymenovať. Hoci jeho nominácia bola odsúhlasená radou prokurátorov, generálny prokurátor pri riešení tejto personálnej otázky ich stanovisko môže a nemusí zobrať do úvahy. Je vyslovene jeho právomoc, koho vymenuje do tejto funkcie.