Čo s tým budeme robiť
Odborníci z konzília tvrdia, že už na začiatku júla dali premiérovi na stôl nový COVID automat. „Takže čakáme, čo bude, kedy sa k nemu vyjadria,“ tvrdí epidemiologička Henrieta Hudečková. Zatiaľ sa totiž do praxe nedostal a vzhľadom na rýchlošíriaci sa vírus by zrejme viacerí očakávali nejakú zmenu.
Napriek tomu, že deltu nosia zväčša ľudia zo zahraničia, cestovateľský semafor sprísnenie nečaká. „Zmeny v pravidlách pri návrate na naše územie zo zahraničia aktuálne nie sú v pláne. Prijaté opatrenia však budú reagovať na vývoj epidemickej situácie,“ napísali nám z tlačového odboru zdravotníckeho rezortu.
Letná sezóna bez zmeny
Ak máte teda naplánovanú dovolenku ešte v auguste, nemusíte si robiť vrásky na čele, že by sa podmienky návratu nejako menili. Všetko bude podľa doteraz zabehnutých pravidiel. Pre Nový Čas to potvrdil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.
„Neočakávam, že by do konca augusta mohlo dôjsť k nejakým zásadnejším zmenám. Verím, že možno až do 15. septembra, keď bude ešte na návšteve Svätý Otec František, čo je aj medzinárodne a logisticky mimoriadne významná udalosť, by zásadnejšie k zmenám dôjsť nemalo,“ uzavrel Klus.
Najrizikovejšie sú Španielsko a Portugalsko
Martin Klus, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí
- Európa sa v posledných týždňoch sfarbuje postupne opäť dočervena, pričom z epidemického hľadiska sú v súčasnosti najrizikovejšími oblasťami: Španielsko, Portugalsko, juh Francúzska, ale už aj známe destinácie v Taliansku a Grécku, kde navyše zúria ničivé požiare, i v Turecku.
Situácia nie je dobrá ani na Cypre. Do istej miery je obľúbené Chorvátsko ešte stále relatívne bezpečné, ale problém môže nastať v momente, keď by sa ktokoľvek nakazil priamo v danej krajine, a vtedy, napr. v Grécku, majú veľmi prísne pravidlá izolácie a karantény. Na to si preto treba dávať veľký pozor.