Voči Díazovi je podľa polície vedené vyšetrovanie "za oslabovanie zvrchovanosti a sebaurčenia krajiny a podnecovanie zahraničných zásahov do vnútorných záležitostí krajiny", napísal na svojej webovej stránke peruánsky denník El Comercio.
Díaz v minulosti pôsobil ako veľvyslanec Nikaraguy pri Organizácii amerických štátov (OEA) a v Kostarike. Bol členom hlavnej opozičnej strany Občania za slobodu (CxL), ktorú minulý týždeň v piatok Nikaragujská Najvyššia volebná rada (CSE) vyradila z nadchádzajúcich prezidentských volieb. Táto strana viedla alianciu proti znovuzvoleniu Daniela Ortegu za prezidenta.
Úrady od mája zadržali viacero opozičných politikov a novinárov, ktorí sa kriticky vyjadrovali voči vláde, pripomína El Comercio. Medzi zadržanými sú aj siedmi možní prezidentskí kandidáti.
Zadržaní sú obvinení zo zrady a ohrozovania zvrchovanosti štátu na základe zákona prijatého vlani v decembri. Táto právna norma je podľa kritikov prostriedkom, ako vylúčiť z hry vyzývateľov súčasného prezidenta Daniela Ortegu, približuje AFP.
Ortega sa bude vo voľbách naplánovaných na 7. novembra uchádzať o štvrté po sebe idúce funkčné obdobie. Pri moci je od roku 2007. V tandeme s Ortegom bude opäť kandidovať aj jeho manželka, viceprezidentka Rosario Murillová.
Ortega (75) je svojimi odporcami obviňovaný z autoritárstva, a to najmä po brutálnom potlačení protivládnych demonštrácií v roku 2018, ktoré si podľa ľudskoprávnych organizácií vyžiadali viac ako 300 obetí a tisíce ľudí vyhnali do exilu.
Európska únia uvalila minulý týždeň sankcie na Murillovú, jej syna Juana Carlosa a ďalších šesť vysokopostavených vládnych úradníkov. Podľa EÚ sa všetci ôsmi podieľajú na porušovaní ľudských práv, podkopávaní demokracie a potláčaní politickej opozície v Nikarague.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v sobotu uviedol, že novembrové voľby v Nikarague "stratili akúkoľvek dôveryhodnosť".