Krajina tak smeruje k ďalším predčasným voľbám, informuje agentúra AFP. "Zajtra nepredložíme naše navrhované zloženie vlády na hlasovanie v parlamente, pretože sme už predtým jasne vyhlásili, že tak neurobíme bez podpory... protestných strán," povedal predseda populistickej protisystémovej strany Je taký národ (ITN), známy bulharský moderátor a spevák Slavi Trifonov.
Označil pritom za pravdepodobné, že sa v krajine budú konať ďalšie parlamentné voľby, už tretie od začiatku tohto roka. Predchádzajúce prebehli v apríli a júli 2021. ITN 30. júla prevzala poverenie na zostavenie novej bulharskej vlády od prezidenta Rumena Radeva.
AFP pripomenula, že ITN odmietla vytvoriť vládnu koalíciu s niektorou zo zavedených politických strán. Namiesto toho hľadala podporu nových menších subjektov pre menšinový kabinet, aby mohla uskutočniť svoj program vrátane reformy súdnictva, zdravotníctva a sociálnej starostlivosti
Tieto rokovania však uviazli v slepej uličke - okrem iného aj preto, že ITN odmietla zverejniť nominácie na posty premiéra a ministrov, čo vyvolalo hnev jej potenciálnych partnerov, ktorí vyhlásili, že jej nebudú podpisovať "bianko šek".
V predčasných parlamentných voľbách z 11. júla skončila na druhom mieste, len so zhruba polpercentným rozdielom, koalícia vedená hnutím Občania za európsky vývoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova, ktorá by mala získať poverenie na zostavenie vlády po ITN.
GERB, ktorá ovládala bulharskú politickú scénu celé desaťročie, sa však v súčasnosti ocitla bez potenciálnych spojencov. Avizovala preto, že ak dostane poverenie na zostavenie vlády, vráti ho naspäť prezidentovi. Potenciál na zostavenie vlády podľa všetkého nemá ani žiadna ďalšia z parlamentných strán, takže Bulharsko zrejme čakajú nové voľby.