Informuje o tom agentúra AFP.
"Teraz je správny čas pre všetkých bojaschopných Etiópčanov, ktorí sú vo veku, že môžu vstúpiť do armády, špeciálnych síl a milícií a ukázať patriotizmus," uviedol úrad etiópskeho premiéra vo výzve, ktorú vydal necelé dva mesiace od vyhlásenia jednostranného prímeria so vzbúrencami z regiónu Tigraj.
Abiy, nositeľ Nobelovej ceny za mier z roku 2019, poslal vojakov do tohto najsevernejšieho etiópskeho regiónu vlani v novembri do boja proti Tigrajskému ľudovo-oslobodzovaciemu frontu (TPLF), regionálnej vládnucej strane, ktorá dominovala v etiópskej politike zhruba tri desaťročia do roku 2018. Urobil tak v reakcii na útoky TPLF na základne federálnej armády. Napriek tomu, že etiópsky premiér avizoval rýchle víťazstvo, vojna nabrala prekvapivý spád v júni, keď tigrajské sily opätovne obsadili regionálnu metropolu Mekele a etiópska armáda sa z nej z veľkej časti stiahla, pripomína AFP.
Abiy vyhlásil aj jednostranné prímerie s tým, že umožní prístup humanitárnej pomoci do regiónu, kde 400.000 ľudí žije podľa Organizácie Spojených národov (OSN) v podmienkach podobných hladomoru. Bojovníci TPLF odvtedy postúpili na východ do susedného regiónu Afar a smerom na juh do regiónu Amhara. Minulý týždeň sily hnutia obsadili v Amhare mesto Lalibela, kde sa nachádzajú stredoveké monolitické jaskynné chrámy z 12. storočia a je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO.
Etiópskej vláde v utorok zjavne došla trpezlivosť, keď vo vyhlásení nariadila ozbrojeným silám "raz a navždy zastaviť deštrukciu zo strany vlastizradnej a teroristickej organizácie TPLF a zasahovanie zo zahraničia", konštatuje AFP.
Zdravotnícke zdroje v regióne Afar medzitým pre AFP uviedli, že najmenej 12 ľudí zahynulo a desiatky ďalších utrpeli zranenia počas najnovšieho útoku na vysídlených civilistov, ku ktorému došlo 5. augusta v meste Galicoma. Pozostalí tvrdia, že ich zastrelili bojovníci z TPLF.