Výška talianskej sopky Etna, ktorá je považovaná za najvyššiu aktívny vulkán v Európe, vzrástla o niekoľko desiatok metrov.
Zachytili ste extrémy počasia na fotografiách? Pošlite nám ich aj s opisom na tip@novycas.sk!
To je záver pozorovanie z vesmíru a merania, ktoré uskutočnili odborníci z talianskeho Národného inštitútu pre geofyziku a vulkanológie (INGV). Nová výška sopky, ktorá sa rozprestiera pri meste Catania na južnej Sicílii, činí 3357 metrov nad morom, uviedla agentúra AFP. Za rast sopky môže mimo iného jej intenzívna aktivita v posledných mesiacoch. Od polovice februára INGV zaznamenal vyše 50 aktivít, pri ktorých Etna chrlila lávu a oheň.
To podľa vedcov viedlo k výraznému nahromadeniu lávy a popola u juhovýchodného, najmladšieho a v súčasnosti i najaktívnejšieho krátera sopky, ktorý týmto spôsobom dosiahol výšky 3357 metrov. Odchýlka v meraní je tri metre. Za najvyššiu bol doteraz považovaný severovýchodnej kráter. Ten v rokoch 1980 až 1981 dosiahol 3350 metrov nad morom. Kvôli rade zosuvov ale jeho výška klesla. Pri poslednom meraní z roku 2018 sa podľa vedcov zastavila na 3326 metroch nad morom.
Sopečná aktivita z poslednej doby podľa vedcov pozmenila tiež podobu Etny. Častá sopečná aktivita spôsobuje množstvo problémov v neďalekom meste Catania, ktoré je významnou turistickou destináciou a s 300.000 obyvateľmi i druhým najväčším centrom na Sicílii. Kvôli Etne v posledných mesiacoch muselo niekoľkokrát prerušiť prevádzku aj neďaleké medzinárodné letisko. "Popol prinášaný vetrom padá na ulice a balkóny. Tie sú potom úplne čierne," posťažovala sa agentúre AFP obyvateľka mesta. Podľa nej však miestni i turisti oceňujú pôsobivé sopečné výbuchy pri západe slnka. Väčšie škody alebo zranenia v dôsledku výbuchov úrady nehlási.