Ukazuje to júlový prieskum v rámci projektu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020.
Respondenti mali vo výskume možnosť odpovedať na sériu troch otázok. Prvá otázka znela, či by očkovanie odporučili známemu, ktorý má 70 rokov a trpí cukrovkou. Druhá otázka sa pýtala na odporučenie pre zdravého 30-ročného človeka a tretia otázka sa pýtala na odporučenie, či očkovať 13-ročnú dcéru niektorého zo známych.
"Relatívne najmenšiu podporu má očkovanie detí, kde aj zaočkovaní v podobnej miere ako priame odporúčanie očkovať sa volia odporúčanie ešte počkať, kým sa potvrdí bezpečnosť vakcíny. Zaujímavé je, že v skupine zaočkovaných je silnejšie odporúčanie sa rýchlo zaočkovať pre zdravého tridsiatnika než pre výrazne viac ohrozeného sedemdesiatnika s komorbiditou," uviedol v súvislosti s výsledkami výskumu Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).
Podľa neho to naznačuje, že ľudia buď mylne považujú cukrovku za kontraindikáciu k očkovaniu, alebo si nie sú dostatočne vedomí toho, aké bezprostredné nebezpečenstvo hrozí nezaočkovaným starším s chronickým ochorením po nakazení sa novým koronavírusom. Tvrdí, že v oboch prípadoch toto zistenie naznačuje medzery v informovanosti verejnosti o vakcinácii a o nebezpečnosti ochorenia COVID-19.