Ako vysvetlil veliteľ Modulu hasenia požiarov, plukovník Peter Kovalík, problémom je hlavne rýchlosť ohňa a jeho postup do koruny stromov. Slovenskí hasiči, ktorých miestne obyvateľstvo vítalo s vďakou ako hrdinov, zasahujú spolu s miestnymi i so zahraničnými kolegami v oblasti Avgaria. S čím všetkým sa musia popasovať?
Ste veliteľom celoslovenského Modulu hasenia požiarov. Toto je prvé zapojenie vášho modulu do medzinárodnej misie?
- Toto je prvé nasadenie po výcviku, ktorý modul absolvoval v Chorvátsku, prvý reálny výjazd Modulu pozemného hasenia v prírodnom prostredí v rámci mechanizmu Európskej únie a celkovo aj v rámci akejkoľvek bilaterálnej spolupráce. Čiže áno, toto je prvý výjazd v zahraničí.
Od samotného rozhodnutia pomôcť Grécku až po odchod uplynul relatívne krátky čas, menej ako 24 hodín. Čo všetko sa dialo v tomto krátkom časovom úseku až po vyrazenie na cestu?
- Od individuálnej prípravy hasiča, teda rozlúčka s rodinou, pripraviť sa, zbaliť veci na sedem dní, možno aj na viac až po prípravu techniky, ktorá s nami išla do zahraničia. Tiež sme riešili prípravu komunikácie, záložných plánov, bezpečnostných plánov pre prepravu, stanovenie samotnej cesty a podobne.
Čítal som, že váš modul je plne sebestačný vrátane prenosného ubytovania a jedla. Čo všetko ste brali zo Slovenska?
- Prišli sme sem pomáhať, čiže tu máme zásahové vozidlá, cisternovú techniku a zároveň kompletnú logistiku – stany, toalety, kontajner na dlhodobý zásah, samostatnú centrálu a zabezpečené stravovanie na celý čas.