V nemocniciach v oblastiach USA, kde aktuálne dochádza k rýchlemu šíreniu nákazy, totiž evidujú znepokojivo vysoký počet nezaočkovaných tehotných žien s covidom, ktorých stav je vážny. Informovala o tom agentúra AP.
Budúcim matkám hrozí po nákaze vyššie riziko ťažkého priebehu choroby, čo môže viesť i k ťažkostiam s tehotenstvom a v niektorých prípadoch napríklad k predčasnému pôrodu, potratu či k narodeniu mŕtveho plodu. V zriedkavých prípadoch môže matka vírus preniesť i na dieťa.
Miera zaočkovanosti tejto skupiny obyvateľstva je však v USA nízka - podľa údajov CDC dostalo aspoň prvú dávku vakcíny len zhruba 23 percent tehotných žien. Koronavírusom sa v USA nakazilo približne 105.000 tehotných Američaniek a takmer 18.000 museli hospitalizovať.
"Vakcíny sú bezpečné a účinné a zvýšenie počtu očkovaných nebolo nikdy naliehavejšie, keďže čelíme vysokonákazlivému variantu delta a vidíme vážne dôsledky ochorenia COVID-19 u nezaočkovaných tehotných žien," povedala vo vyhlásení riaditeľka CDC Rochelle Walensky.Aktualizované odporúčania týkajúce sa očkovania vydalo CDC po analýze dát týkajúcich sa 2500 žien, u ktorých sa po podaní prvej dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech alebo Moderny pred 20. týždňom tehotenstva neprejavilo zvýšené riziko spontánneho potratu.
Dosiaľ CDC tehotné ženy povzbudzovala, aby vakcináciu zvážili, ale jednoznačné odporúčanie v prospech očkovania vydala až teraz. Nové odporúčanie sa týka i dojčiacich matiek a žien, ktoré plánujú tehotenstvo.