Tento rok kvetine veľmi praje. Milovníci prírody ju ešte stihnú dosýtosti poobdivovať, kvitne až do konca augusta.
Územie Morského oka patrí medzi najobľúbenejšie miesta Zemplína. Nedali si ho ujsť ani Lívia (22) a Miroslava (17). „Máme rady túto prírodu, telekia je v tomto období najkrajšia,“ tešili sa. Žlté kvety sú živým symbolom Vihorlatu, dostali sa preto i do znaku chránenej krajinnej oblasti. Kedysi boli chránené, no v lokalite sa rozrástli a rozmnožili natoľko, že ich zákonná ochrana už nie je potrebná.
„Tohto roku sa našim telekiám dobre darí. Horúčavy rastliny vôbec neovplyvnili, pretože v okolí Morského oka je vždy chladnejšie. Rozdiel medzi teplotou tam a v rozpálenom meste môže byť 6 až 10 stupňov,“ vysvetľuje strážca Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Ján Vataha. „Bude kvitnúť až do konca augusta, dlhšie vydrží vo vyšších polohách.“ Upozorňuje, že v chránenom území platí zákaz trhania kvetov.
„Prírodná rezervácia Vihorlatský prales má rozlohu až 2 160 hektárov, nedávno bola vyhlásená pre zvýšenú ochranu vzácnych pralesov a je súčasťou lokality svetového dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy,“ vysvetľuje Vataha. O tejto novinke informujú návštevníkov tabule pri vstupe do rezervácie, viac sa dozvedia aj v infocentre na Morskom oku. Zaujímavosti miesta im prezradí tiež vonkajšia učebňa v Remetských Hámroch.
Telekia ozdobná
- Dorastá až do výšky 2 m.
- Má žiarivo žlté astrovité kvety.
- Rastie okolo potokov, čistiniek a lesných ciest.
- Kvitne v júli a v auguste.
- V minulosti bola zákonom chránená.
- Pomenovaná je podľa maďarského grófa a cestovateľa Telekiho, ktorý sponzoroval botanické výskumy.
Gróf Teleki
Gróf József Teleki bol maďarský právnik a historik. Pred prvou svetovou vojnou sa zúčastnil na geografických expedíciách po celom svete. Od roku 1830 až do svojej smrti pôsobil ako prvý predseda Maďarskej akadémie vied. Narodil sa v starej šľachtickej kalvínskej rodine. V rokoch 1842 až 1848 pôsobil ako sedmohradský guvernér.