Rozhodla o tom v piatok sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská, keď jeho žiadosť o prepustenie na slobodu zamietla. Sudkyňa neprijala písomný sľub obžalovaného a väzbu nenahradila dohľadom probačného a mediačného úradníka. Zároveň odmietla aj ním navrhovanú peňažnú záruku.
Dušan Kováčik tak ostáva v kolúznej aj preventívnej väzbe. „Nie je bezvýznamné, akou osobou obžalovaný bol a akú pozíciu v systéme prokuratúry zastával," uviedla Záleská na margo nutnosti pokračovania väzby pre hrozbu ovplyvňovania svedkov. Súd podľa nej odmieta vyčkávať, aby sa Dušan Kováčik začal kolúzne správať. V rámci svojej bývalej funkcie si totiž podľa Záleskej vybudoval „sieť neprehľadných zosieťovaných vzťahov". Doplnila, že Dušan Kováčik nie je z pohľadu súdu štandardným obžalovaným. Pokiaľ ide o väzbu pre hrozbu pokračovania v trestnej činnosti, podľa sudkyne je dôvodom pokračovania tejto väzby aj to, že obžalovaný čelí aj ďalším trestným konaniam.
Rozhodnutie nie je právoplatné, obžalovaný totiž voči nemu podal sťažnosť. Vecou sa teda bude zaoberať Najvyšší súd SR. Samotný proces s Dušanom Kováčikom bude pokračovať začiatkom septembra.
Dušan Kováčik je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine.