Nedávne vyšetrovanie BBC World Service totiž odhalilo súvislosti medzi aktivitami polovojenskej Vagnerovej skupiny v Líbyi a vojnovými zločinmi páchanými na líbyjských občanoch.
Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sa prvýkrát objavili v Líbyi v roku 2019, keď sa pripojili k silám povstaleckého generála Chalífu Haftara pri ofenzíve jeho jednotiek voči vláde podporovanej OSN a sídliacej v hlavnom meste Tripolis. Konflikt sa skončil uzavretím prímeria v októbri 2020.
Vagnerova skupina sa prvýkrát dostala do popredia v roku 2014, keď podporovala proruských separatistov v konflikte na východe Ukrajiny. Odvtedy sa angažuje vo viacerých regiónoch vrátane Sýrie, Mozambiku, Sudánu a Stredoafrickej republiky.
Podľa BBC bol zatykač na Sajfa Isláma Kaddáfího vydaný ešte 5. augusta, ale zverejnený bol až po odvysielaní investigatívnych materiálov BBC.Sajf Islám je najstarším synom líbyjského vodcu Kaddáfího z jeho druhého manželstva a svojho času bol považovaný za jeho najpravdepodobnejšieho nástupcu na čele štátu.
Muammar Kaddáfí bol po štyroch desaťročiach pri moci zabitý v revolučnom roku 2011. Ďalší členovia jeho rodiny buď tiež zahynuli, alebo boli uväznení či prinútení odísť do exilu. O život prišli aj traja z Kaddáfího šiestich synov.
Osud Sajfa Isláma bol zastretý tajomstvom. V roku 2011 ho zajala skupina ozbrojencov z mesta Zintán ležiacom na severozápade Líbye. V procese v roku 2015 bol odsúdený na trest smrti, ale jeho väznitelia ho odmietli vydať líbyjským úradom i Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), ktorý ho chce stíhať za zločiny proti ľudskosti.
Prepustený bol v roku 2017 a odvtedy sa o ňom nič nevie. V júli však poskytol rozhovor denníku The New York Times, v ktorom spomenul aj svoje plány o návrate do politiky. Uviedol, že jeho cieľom je "obnoviť stratenú jednotu" krajiny po desaťročí chaosu.Podľa zdrojov v Tripolise, na ktoré sa odvolala BBC, sa Kaddáfí stále ukrýva v Zintáne.
Líbya sa od roku 2011 zmietala v ozbrojených nepokojoch a zažívala aj politickú nestabilitu vo forme existencie dvoch vlád: jedna pôsobila v Tripolise a druhá na východe krajiny. Vlani sa toto dvojvládie skončilo dohodou o prímerí a od marca tohto roku má Líbya len jednu vládu.
Samotná dohoda o prímerí sa však neplní podľa pôvodného harmonogramu. V praxi to okrem iného znamená, že v Líbyi sa do konca tohto roku nepodarí zorganizovať parlamentné a prezidentské voľby, aj keď to pôvodne bolo v pláne.
Vagnerova skupina je ruská polovojenská organizácia označovaná aj za súkromnú armádu. Je spájaná s ruským miliardárom Jevgenijom Prigožinom, ktorý je blízky Kremľu i samotnému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. V Rusku je Prigožin známy aj pod prezývkou "Putinov kuchár".