A tak začal šermovať. „Bol som štvornásobný majster Československa. V r. 1964 som odišiel do Paríža a ostal som tam 50 rokov a venoval som sa výtvarnému umeniu. Je pekné, ako si spomenuli na otca aj jeho dvoch kamarátov. Ja som im poskytol náš bohatý archív, lebo otec si viedol podrobné denníky zo svojich horských zážitkov,“ vysvetlil.
Trénovali na skrini
Na stretnutie prišla aj dcéra zakladateľa Františka Liptáka, Renáta a jej sesternica Kamila z Bratislavy. „Dedo Lipták nám naozaj vštepil lásku k horám. Začalo to tým, že nám ako malým deťom dovolil skákať zo skrine,“ smeje sa Renáta (62). Sesternica Kamila (60) ju dopĺňa: „Dedo stále tvrdil, že túra do hôr je len okružná jazda so začiatkom a cieľom v kaviarni, aj preto spolok založili tu v Redute v Iglove, ako vtedy volali Spišskú Novú Ves.“
Pomenovali stenu
Jeho najnovší prvovýstup absolvoval v piatok v Tatrách spolu s Igorom Pappom a Miroslavom Mroučakom - a to všetko za 19 hodín čistého lezenia s jedným bivakom v 320-metrovej stene s tektonickými prevismi. Cestu nazvali 100 rokov JAMES-u. Prvýkrát sa pritom o to pokúsili už pred vyše 30 rokmi. Na Popradskom plese v piatok predstavili aj novú poštovú známku s horolezeckou tematikou. Autorom je výtvarník, sochár, ale aj milovník hôr a lezenia Štefan Papčo (38).
Na „JAMES-áckych“ dňoch sa zúčastnil aj štátny tajomník ministerstva školstva Ivan Husár. „Bál som sa, že budete po mne hádzať paradajky po tom všetkom, čo sa tu deje. Neverili by ste napríklad, čo všetko bolo na epidemiologickom konzíliu... Napríklad aj to, že chceli, aby aj horolezci mali 2-metrový odstup, rúška a dezinfikovali si laná a karabíny. Podľa mňa by sa mal zmeniť kompetenčný zákon a každý minister a štátny tajomník by mal byť členom JAMES-u,“ prezradil. Nový šéf JAMES-u Anton Pacek si v tejto chvíli netrúfa povedať, čo bude o ďalších sto rokov, a či tu bude ich spolok: „Ale láska k horám a prírode tu bude určite.“
SPOLOK JAMES
- Pôvodne nazývaný aj Spolok tatranských horolezcov
- Vznikol 14. 8. 1924.
- Miesto vzniku bola Spišská Nová Ves.
- Názov je odvodený zo slovnej prešmyčky džemu (JAM), resp toho, ako dobrotu prezývali - (JAMES).
- Založili ho M. Mlynárčik, F. Lipták a G. Nedobrý.