Ako o život utekajú z Afganistanu tisícky ľudí. Jediná cesta von pre nich vedie cez letisko. Hnutie Taliban totiž za uplynulý víkend dobylo všetky kľúčové mestá v krajine.
V Afganistane sú traja Slováci
Po obsadení druhého najväčšieho mesta Afganistanu Kandahár, prekvapilo hnutie svojou rýchlosťou, keď mu do rúk padli ďalšie významné mestá Mazáre Šaríf a Džalalabad. V prípade prvého dokonca bez boja. Obe však patrili k posledným mestám v moci afganskej vlády. Zostal tak iba Kábul, z ktorého cesta von vedie cez letisko. To praská vo švíkoch pod náporom utekajúcich. Krajiny sťahujú do bezpečia svojich diplomatov a zamestnancov ambasád. Podľa Juraja Tomagu, hovorcu ministerstva zahraničných vecí, sa na území Afganistanu nachádzajú traja Slováci. Prvou je osoba z humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc a dve ženy, ktoré sa tu vydali.
Spolupráca s Čínou a Ruskom
Slavomír Horák, Fakulta sociálnych vied, Univerzita Karlova
Taliban bude chcieť odstrániť svojich oponentov, budovať svoj vlastný systém a režim. Taliban ale nie je jednorodá sila. Velitelia sa môžu individuálne presadzovať na jednotlivých územiach od umierneného prevzatia moci až po krvavé jatky. Väčšina vlád a najmä USA, či Briti sa teraz sústredia na evakuáciu svojich ľudí, likvidáciu citlivých dokumentov, otázka je, kto ešte bude môcť odletieť z letiska v Kábule. V úplnom pokoji zostáva Rusko, ktoré pracuje v nejakom víťaznom režime, v podobnom duchu reaguje aj Čína, ktorá už má s Talibanom svoje dohody o tom, ako bude vyzerať ich spolupráca v ďalšej fáze. Majú výhodu, že nie sú považované za okupačné veľmoci.