Kto za to môže?
- S Talibanom začal rokovať už bývalý americký prezident Donald Trump. Vo februári 2020 uzavreli dohodu, podľa ktorej sa mali západní vojaci stiahnuť do mája 2021.
- Súčasný prezident Joe Biden tak dohodnuté stiahnutie ešte o niečo oddialil. Čelí však kritike, že napriek postupu Talibanu nespravil nič, aby ho zastavil.
- Americká administratíva tvrdí, že ich misiou bolo zabrániť, aby sa z územia Afganistanu organizovali teroristické útoky na USA, a to sa podarilo splniť.
Čo čaká Afgancov?
Taliban vládol v krajine v rokoch 1996 až 2001. Verejné popravy, bičovania a kameňovanie boli na dennom poriadku. Zakázaná bola hudba alebo zobrazovanie živých bytostí. Akékoľvek vzdelávanie žien bolo zakázané. Tie mohli vychádzať von len zahalené v burkách a s povolením muža. Vojnová reportérka Lenka Klicperová si myslí, že aspoň zo začiatku Taliban ukáže otvorenú tvár, aby bol akceptovateľný.
„Dievčatá asi budú môcť nejaký čas chodiť do základných škôl, ale na vysoké školy pravdepodobne nie. Samozrejme, bude platiť právo šaríja a pre ženy, ktoré by mali iné ambície, ako sedieť doma a vychovávať deti, sa skončil život,“ povedala česká novinárka pre TA3. Taliban tiež ohlásil, že nechce, aby ľudia odchádzali z krajiny.
„Potrebujeme, aby všetci Afganci zostali,“ povedal hovorca. Pozemné hranice sú teda uzavreté, no ľudia sa snažia utekať, ako sa len dá. Nikto totiž neverí slovám militantov, že sa nebudú chcieť pomstiť tým, ktorí pracovali pre bývalý režim. Len v jednej veci sa zrejme Taliban poučil. V roku 2001 sa jeho vláda skončila, pretože poskytoval zázemie teroristom z al-Káidy. Keď sa nedávno snažilo uchytiť v Afganistane teroristické hnutie Islamský štát, Taliban ho vyhnal. Buď nechcel zámienku na ďalší útok, alebo jednoducho nezniesol konkurenciu.