Diskriminačné pravidlá si zrejme uvedomuje aj strojca tejto hry Igor Matovič, ktorý navštívil v Prešove aj jednu z neúspešných súťažiacich. Budú sa výhry vyplácať spätne a plánuje ministerstvo financií meniť štatút hry v už rozbehnutej súťaži?!
Podľa terajšieho štatútu je podmienkou na vznik nároku na prémiovú výhru úspešné telefonické spojenie v časovom limite a správne zodpovedanie požadovaného hesla, ktoré je zverejnené zo strany kontaktovaného súťažiaceho do 20 sekúnd od zdvihnutia volania na telefóne. Inak súťažiacemu výhra prepadá.
Mnohí politici kritizovali fakt, že prístup nemajú napríklad hendikepovaní ľudia. „Po odvysielaní priameho prenosu som totiž bola kontaktovaná niekoľkými osobami so zrakovým a sluchovým postihnutím s tým, že lotéria s pravidlami, ako sú momentálne nastavené, je absolútne pre nich neprístupná,“ napísala poslankyňa Jana Žitňanská.
V štatúte sa však uvádza, že v prípade, ak ide o súťažiaceho - osobu slabozrakú alebo nevidiacu, ten môže v prípade, ak je heslo vo vysielaní zobrazené, využiť na zistenie hesla asistenciu tretej osoby. „V prípade, ak ide o súťažiaceho – osobu nepočujúcu alebo s iným postihnutím sluchu alebo vyjadrovania v rozsahu znemožňujúcom zistenie hesla v prípade, ak toto odznie vo vysielaní, na jeho zodpovedanie môžu využiť asistenta,“ uvádza štatút lotérie.
Budú sa meniť pravidlá
Vrásky na čele robí odvysielaná relácia aj predsedovi Rady RTVS Igorovi Gallovi.Verejnoprávny vysielateľ vstúpil týmto projektom na tenký ľad hneď po odvysielaní prvého z 12 galavečerov. „Už samotná téma, ktorá polarizuje spoločnosť, nemôže byť víťazná z pohľadu jej prijatia diváckou verejnosťou. Či relácia splní svoj účel, na to si musíme počkať,“ uviedol. Rovnako dodal, že po odvysielaní prvej časti uvažoval nad zvolaním mimoriadneho zasadnutia rady.