Uviedla to v utorok tamojšia tlačová agentúra Dunjo pôsobiaca pod uzbeckým ministerstvom zahraničných vecí. "Masmédiá a sociálne siete nedávno priniesli správy o údajnom pobyte niekoľkých afganských predstaviteľov a lídrov afganských etnických skupín na území Uzbekistanu. Konkrétne sa v tomto kontexte spomínajú mená Ašraf Ghaní, Abdal Rašid Dostúm, Atta Muhammadi Núr a ďalšie. Podľa oficiálnych zdrojov tieto informácie nemajú s realitou nič do činenia," uvádza sa vo vyhlásení.
Panarabská stanica al-Džazíra v nedeľu citovala člena afganskej prezidentskej ochranky, ktorý uviedol, že prezident Ghaní a jeho manželka dorazili do uzbeckého hlavného mesta Taškent, píše tlačová agentúra TASS.
Americký prezident Joe Biden 14. apríla oznámil svoje rozhodnutie ukončiť vojenskú operáciu v Afganistane, z ktorej sa stala najdlhšia zahraničná vojenská misia v histórii USA. Na tomto pozadí sa bezpečnostná situácia v Afganistane prudko zhoršila, komentuje TASS.
Pádom Kábulu sa toto hnutie vrátilo k moci 20 rokov po tom, čo jeho vládu zosadil vojenský zásah vedený Spojenými štátmi, ktorý bol reakciou na teroristické útoky v USA z 11. septembra 2001. Náhla zmena situácie vyvolala paniku medzi Afgancami, ktorí sa masovo snažia dostať z vlasti. Mnohí z nich sa obávajú prenasledovania zo strany Talibanu, ktorý v krajine vládol v rokoch 1996-2001.
Ghaní, ktorý v nedeľu utiekol z krajiny krátko predtým, ako militanti z Talibanu prenikli do Kábulu, svoj náhly odchod zdôvodnil tým, že chcel takto zabrániť krviprelievaniu.