Hlava štátu ocenila ich prácu a zaujímala sa o to, ako ich zásahy v Grécku vyzerali.
Čaputová pripomenula, že správy o nasadení slovenských hasičov sa stali senzáciou nielen doma, ale aj vo svete. „Títo ľudia odviedli kus profesionálnej práce, keď zachraňovali ľudské životy v Grécku pri ničivom požiari. Zároveň prejavili kus osobnej odvahy, solidarity a spolupráce, ktoré sú potrebné,“ uviedla. Prezidentka Čaputová poďakovala aj tým hasičom a záchranárom, ktorí dnes pomáhajú na Slovensku po vyčíňaní búrok.
Veliteľ Modulu pozemného hasenia lesných požiarov Peter Kovalík si z rúk prezidentky prevzal ďakovnú medailu. „Som šťastný, že dnes tu všetci 75 s hrdosťou stojíme,“ skonštatoval v príhovore. Ako doplnil pre médiá, priebeh zásahu v Grécku predstavoval niečo, s čím sa hasiči ešte nestretli. „Vybojovali sme boj s ohňom, ale aj s mnohými ostatnými živlami a so všetkými udalosťami, ktoré okolo nás prebiehali,“ načrtol. Poukázal na nové prostredie a potrebu komunikácie s inými tímami. Vyzdvihol tiež reakcie Grékov. Ako poznamenal, ich podporu vnímali od prvého dňa.
Požiare v Grécku rozdúchala najhoršia vlna horúčav za uplynulých 30 rokov. Ortuť teplomera sa vyšplhala na 45 stupňov Celzia. Od konca júla vypuklo v celom Grécku viac ako 580 požiarov. S ohňom bojovali nielen grécki požiarnici, ale pomáhali im aj kolegovia z viac ako 20 krajín v Európe a na Blízkom východe. Tie okrem vlastných tímov vyslali aj hasičské lietadlá, helikoptéry a vozidlá