Zaujímavosťou je, že baňa Barbora je stále aktívna. Počas pracovných dní v nej baníci ťažia magnezit a mastenec, cez víkendy sa však do podzemia dostane verejnosť. Vedenie mesta Hnúšťa dlhé mesiace pracovalo na doteraz najväčšej atrakcii pre turistov. Ich snahou bolo sprístupniť banské podzemie, pretože aj oni sa môžu pýšiť podobnou históriou ako Banská Štiavnica či Kremnica.
„Vďaka spolupráci s firmou Gemerská nerudná spoločnosť sme získali všetky povolenia na organizovanie vstupov do podzemia,“ informoval primátor Hnúšte Roman Lebeda. Destináciou bude magnezitovo-mastencové ložisko v časti Mútnik, kde je stále aktívna baňa. Sprievodcom bude sám primátor, ktorý je nadšencom regionálnej histórie a priekopníkom rozvoja turizmu. Sprevádzanie v podzemí budú robiť aj profesionálni baníci.
„Bez ochoty firmy Genes by sme tento produkt nedokázali vytvoriť, je veľmi vzácne, že ťažiarska firma nám takto pomáha pri rozvoji cestovného ruchu,“ doplnil Lebeda. Exkurzie zatiaľ plánujú organizovať jedenkrát mesačne, neskôr to bude počas víkendov a sviatkov a popritom pokračujú v budovaní múzea. Budovu, kde sa bude nachádzať, sa samospráve už podarilo získať a aktuálne žiadajú podporu z grantov. Expozícia bude zameraná predovšetkým na nerasty ťažené v ich regióne. Každý návštevník sa počas exkurzie bude môcť stať baníkom - na pripravenej halde si môže pohľadať svoj vlastný kúsok mačacieho zlata.
Čo tu ťažili
Na začiatku to bolo zlato, neskôr železné rudy, v súčasnosti mastenec a magnezit. V budúcnosti to zrejme bude vzácny kobaltit a pre turistov je atraktívne aj tzv. mačacie zlato – pyrit. Našli tu najväčšie kusy pyritov, ktoré dnes zdobia múzeá i v Budapešti, či Prahe.