Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
"Nič, čo by som videl ja alebo ktokoľvek iný, nenaznačovalo, že dôjde k pádu tejto armády a tejto vlády za 11 dní. Afganské bezpečnostné sily mali kapacitu, a tým myslím, že mali výcvik, veľkosť i schopnosť brániť svoju krajinu. Ide tu o problém vôle a vedenia," vyhlásil Milley o aktuálnej situácii v Afganistane.
Americká armáda a administratíva prezidenta USA Joea Bidena čelia domácim politickým útokom v súvislosti so skutočnosťou, že Taliban s minimom bojového úsilia porazil afganské sily, ako aj s minulotýždňovým pádom Američanmi podporovanej vlády afganského prezidenta Ašrafa Ghaního, ktorý utiekol z krajiny.
Vývoj situácie v Afganistane zaskočil vládu USA a spustil rýchlu evakuáciu Američanov i Afgancov, ktorí dostali špeciálne víza za svoju prácu pre americké sily. Od soboty priletelo na medzinárodné letisko v Kábule zhruba 5000 amerických vojakov, ktorí pomáhajú pri náhlivom odchode tisícok ľudí z Afganistanu.
Kritici obviňujú americké ministerstvo zahraničných vecí, tajné služby a Pentagón z toho, že nepredvídali tento debakel a nepripravili sa skôr na evakuáciu, ktorá sa týka viac než 10.000 amerických občanov.
Bývalý šéf oddelenia americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) pre boj s terorizmom pre južnú Áziu a neskôr poradca Bidena počas jeho predvolebnej kampane Douglas London uviedol, že tajné služby USA predpovedali, že Taliban porazí afganské sily a tamojšia vláda kapituluje v priebehu niekoľkých dní.
Tieto odhady boli minulý rok "zdôrazňované" úradníkom amerického exprezidenta Donalda Trumpa, ako aj budúcim Bidenovým funkcionárom, tvrdí podľa AFP Douglas London.