Vyplýva to zo zmluvy medzi Ministerstvom vnútra SR a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM), ktorá projekt zastrešuje. Cieľom projektu, ktorý má trvať deväť mesiacov, je odľahčiť nápor na národný systém zdravotnej starostlivosti v Grécku.
„Súčasným zdravotníckym zariadeniam na ostrovoch chýba primeraná kapacita na poskytnutie zdravotných vyšetrení v rámci základnej zdravotnej starostlivosti a na prevenciu voči chorobám," uvádza sa v zmluve s tým, že už od decembra 2020 aktivity na pomoc Grécku v tejto oblasti podporuje Rakúsko. Konkrétne má IOM v úmysle v záchytných táboroch vybudovať biochemické laboratóriá a röntgenové stanice a zabezpečiť pre ne potrebný personál.
Dokument konštatuje, že v roku 2019 prišlo do Grécka približne 71 300 migrantov a v roku 2020 ďalších 14 785. Záchytné centrá na ostrovoch sú tak vyťažené na 100 percent. „Preplnenosť v kombinácii s nedostatočnými hygienickými podmienkami a nedostatkami v oblasti bezpečnosti majú najväčší dopad na zdravie prisťahovaleckej populácie, obzvlášť na jednotlivcov v zraniteľných situáciách," uvádza sa v dokumente.