Šéf európskej diplomacie zopakoval, že EÚ je nútená "vytvoriť komunikačné kanály" s Talibanom, aby z Afganistanu zabezpečila evakuáciu štátnych príslušníkov pochádzajúcich z krajín eurobloku i afganského personálu a ich rodín". "S Talibanom musíme viesť rozhovory, no to ešte neznamená, že uznávame jeho vládu", povedal.
Európska dvadsaťsedmička bude podľa Borrella teraz musieť rozšíriť svoje diplomatické úsilie do Iránu, Pakistanu a Indie v snahe "vysporiadať sa s týmto zlyhaním". "Súčasný vývoj bude mať rozsiahly vplyv na regionálnu medzinárodnú bezpečnosť," povedal Borrell s tým, že Brusel plánuje spolupracovať s USA a ďalšími spojencami na rozvoji "spoločného prístupu".
Ako uvádza AFP, Borrell adresoval svoje vyjadrenia členom výborov EP pre rozvoj a zahraničné veci pred piatkovou mimoriadnou videokonferenciou šéfov diplomacií krajín NATO o situácii v Afganistane.
Borrell ďalej uviedol, že pád afganskej metropoly Kábul a jej zabratie Talibanom je "katastrofa" a "nočná mora", ktorá odhalila zlyhanie spravodajských služieb a transatlantickej spolupráce.
Borrell ďalej kritizoval amerického prezidenta Joea Bidena za jeho vyjadrenia, že USA do Afganistanu nešli budovať štát. Podľa šéfa európskej diplomacie patrilo medzi pôvodné ciele invázie okrem boja proti terorizmu aj zriadenie právneho štátu a presadzovanie základných práv pre ženy a menšiny.