Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!
Kam ho uložia, však neprezradili. Čo v ňom o desiatky alebo stovky rokov nájdu budúci Kežmarčania?
V strede kežmarského námestia sa vynímajú dve budovy. Radnica a reduta, obe sú pamiatkovo chránené a práve druhú menovanú sa mesto rozhodlo tohto roku zrekonštruovať. Pri demontáži starej krytiny a medených strešných prvkov objavili vzácny nález.
„Veža reduty je zakončená medenou vežičkou. Keď sme ju dali dole, vo vnútri bola fľaša, ktorá odtiaľ vypadla. Bohužiaľ sa rozbila a vypadli z nej dve zrolované listiny. Boli sme všetci z toho poriadne zaskočení. Rozbalili sme ich a zistili sme, že pochádzajú z roku 1817,“ prezradil Štefan Zíma (62) z útvaru výstavby, dopravy a životného prostredia, ktorý bol pri tomto objave.
Listiny preskúmajú a uložia v archíve v Spišskej Sobote v Poprade. „Podľa súčasnej legislatívy a zákona Archívu a registratúr sa takéto dokumenty poskytujú a uchovávajú v archíve. Budú však vyhotovené faksimile a tie budú vystavené v radnici,“ prezradila vedúca Božena Malovcová. Primátor Kežmarku Ján Ferenčák je na nález hrdý a aj preto nechal zhotoviť podobnú časovú schránku, ktorú uložili do podobnej skrýše.
„Listina bola dobre schovaná vo vežičke od 12. decembra 1817 Františkom Rothom pri rekonštrukcii. Pri súčasnej rekonštrukcii uložíme v strešnej konštrukcii náš odkaz. Schránka obsahuje kežmarské mince s erbom mesta a symbolom Festivalu Európskych remesiel, USB kľúčom s fotkami a videami o meste, fotografiu reduty, našu listinu a symbol dnešnej doby - rúško. Kam ju presne umiestnime, neprezradíme. Ostane to tajomstvo, ktoré, dúfam, odhalia budúce generácie,“ povedal.
Čo uložili do drevenej časozbernej truhly
- 4 mince vyrazené špeciálne pre Kežmarok
- listinu od primátora
- fotografiu súčasnej reduty
- USB kľúč s fotkami a videami Kežmarku
- rúško s erbom Kežmarku
Reduta v Kežmarku
- najprv slúžila do 17. storočia ako strážna veža rodiny majiteľa hradu Thököly
- v r. 1705 – 1708 bola v budove tlačiareň Mateja Glasera – Vitraria
- v r. 1818 sa budova prestavala v klasicistickom slohu na redutu a bola v nej schovaná fľaša s dokumentmi
- v roku 1981 bola vyhlásená za národnú pamiatku