Predpokladaný vývoj naznačuje zvýšenie ceny za elektrinu až o 15 %. Aký postoj k navýšeniu cien majú politici a čo vravia štátne inštitúcie? Je navýšenie ceny za elektrinu už finálne? Nový Čas sa opýtal odborníkov na predpokladaný vývoj.
Cena elektriny na Pražskej energetickej burze, ktorá je pre Slovensko najdôležitejšia, bola začiatkom týždňa takmer 90 eur za megawatthodinu. Naposledy sa takéto vysoké číslo objavilo ešte pred hospodárskou krízou v roku 2008. Práve táto hodnota sa pritom sčasti premietne aj do peňaženiek Slovákov v budúcom roku. Problémom totiž je, že po pandémii je nedostatok elektriny a jej cena tak rastie.
Domácnosti by si tak mohli priplatiť približne o 15 %, čo hovorí samotný Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý ceny kontroluje a vytvára. „Presné čísla ohľadne budúcoročných cien elektriny pre domácnosti budú známe po ukončení cenových konaní v závere tohto roka, každopádne ÚRSO už v júli 2021 slovenskej verejnosti vopred otvorene avizoval, že výrazné zdražovanie elektriny na svetových burzách bude mať vplyv na koncovú cenu elektriny na rok 2022. Predbežne odhadovaný nárast ceny pre domácnosti vplyvom nárastu trhových cien elektriny môže byť na úrovni až cca 15%,“ skonštatovali z ÚRSO.
Zvýšenie ceny za elektrinu sa však má odraziť na zdražovaní všetkých tovarov a služieb. „Masívne zdraženie ceny elektriny na svetových burzách nedokážeme ovplyvniť. Dôslednou reguláciou však ÚRSO vie ovplyvniť iné zložky, ktoré tvoria konečnú cenu elektriny, a na tom už teraz naplno pracujeme. Platí, že v maximálne možnej miere využijeme všetky legislatívne a regulačné nástroje na ochranu záujmov slovenských domácností a zároveň na zabezpečenie spravodlivých a transparentných cien elektriny pre všetkých účastníkov trhu,“ povedal predseda ÚRSO Andrej Juris.
Smer zvolá schôdzu
Opozičný Smer-SD chce pre predpokladaný vysoký nárast ceny elektriny zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. „Môžem oznámiť, že v pondelok podávame návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, pretože chceme, aby NR SR uznesením uložila vláde SR povinnosť zastaviť brutálne zdražovanie, ktoré hrozí od 1. januára 2022,“ povedal Fico.