V minulosti bolo malých chlpáčikov niekoľko miliónov, no teraz ich je len 20-tisíc. V rámci projektu Life syseľ sa ochranári snažia o zvýšenie populácie syslíkov pomocou obnovy prostredia, v ktorom žijú. Pracujú na 42 lokalitách a plánujú založiť desať nových sysľovísk.
Projekt, ktorý trvá sedem rokov, je zameraný na ochranu sysľa pasienkového cez obnovu jeho biotopov a na zlepšenie nepriaznivého stavu jeho populácie v Európe. „Naším cieľom je posilniť a zvýšiť počet sysľov a zároveň ich prinavrátiť na lokality, z ktorých už vymizol a prispieť tak k ochrane tohto vzácneho druhu cicavca,“ ozrejmil ochranár a zoológ Ervín Hapl.
Syseľ bol totiž kedysi na Slovensku bežný druh, avšak postupným zanechaním pastvy hospodárskych zvierat a zarastaním, prípadne rozorávaním vhodných lokalít sa jeho populácie zredukovali. Dokonca syseľ patrí aktuálne medzi ohrozené druhy. „Pre zmeny v poľnohospodárskej krajine trpia aj nedostatkom potravy. Živia sa semienkami rastlín, ovocím a hmyzom, ktoré majú v monokultúrnej krajine problém nájsť,“ doplnil Hapl.
Bratislavské regionálne ochranárske združenie sa snaží obnoviť biotopy na lokalitách s výskytom sysľa, posilniť jeho populáciu, zabezpečiť mu dostatok potravy či znížiť predačný tlak. Založia 10 sysľovísk a väčšina zvierat použitých na vypustenie bude odchovaná v ZOO Bojnice. „Pracujeme na 42 kolóniách. Podporujeme pastvu, vybudovali sme tri ohradníky a ďalšie sú na ceste, čistíme pasienky, sadíme ovocné stromy, robia sa výsevy rastlín pre hmyz, prikrmujeme a vypúšťame syslíky do kolónií, ktoré boli malé a kde bola narušená genetika,“ zakončil ochranár.