Yamit Picón Rodríguez s prezývkou "Choncha" a Henry Trigos Celón, známy ako "Henry", sú v USA obvinení z trestného činu obchodovania s drogami, píše AP. Celón čelí i obvineniam zo sprisahania s cieľom spáchať trestný čin.
Kolumbijská vláda už v marci oznámila, že týchto mužov vydá do USA. Vtedajší kolumbijský vysoký mierový komisár Miguel Ceballos povedal, že ide o prvý prípad, keď Kolumbia vydá do USA členov ELN za obchodovanie s drogami. Táto organizácia však podľa AP uviedla, že ani jeden z dvojice nepatrí do jej radov.
Kolumbijské úrady Picóna a Celóna zadržali v septembri 2020 počas dvoch rôznych operácií. Picón je označovaný za "finančného lídra" ELN a je voči nemu vedené vyšetrovanie pre financovanie terorizmu, pranie špinavých peňazí a vzburu, píše AP. Celón mal podľa polície na starosti zásobovanie a distribúciu narkotík.
Kolumbia do USA takisto vydala Alexándra Montoyu Úsugu, ktorý je členom drogového kartelu Clan de Golfo.
V Kolumbii niekoľko desaťročí prebiehal konflikt medzi ľavicovými povstaleckými skupinami, pravicovými polovojenskými organizáciami a štátnymi bezpečnostnými zložkami, pripomína DPA. Odhaduje sa, že si vyžiadal vyše 220 000 mŕtvych a ďalších viac ako šesť miliónov Kolumbijčanov vyhnal z ich domovov.
Ľavicová povstalecká skupina Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) podpísala v roku 2016 mierovú dohodu s kolumbijskom vládou.
Ozbrojené skupiny však stále majú pod kontrolou niektoré oblasti Kolumbie a táto krajina je takisto najväčším svetovým výrobcom kokaínu.