TASR o tom informovala Martina Mlynaričová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie. Drevený apidomček ponúkne priestor na terapiu na ploche šesť štvorcových metrov. Návštevník v ňom leží na včelích úľoch, ktoré sú vyskladané ako posteľ a počas terapie dýcha teplo, ktoré produkujú včely. K priamemu kontaktu so včelami nedochádza, ideálna doba pobytu v tomto prostredí je približne 20 až 30 minút. „Ide o najjednoduchšiu formu dýchania včelieho vzduchu, ktorá sa odporúča pre rodiny s deťmi, ale aj ochorenia súvisiace s hornými dýchacími cestami a pri ochoreniach spôsobených stresom,“ vysvetlil včelár Ondrej Gajdoš.
Apidomček v lučeneckom ovocnom sade bude slúžiť aj deťom materských a základných škôl, a to na realizáciu rôznych voľnočasových a edukačných aktivít. „Deti sa naučia, že mestá môžu byť druhovo bohatým a kvalitným domovom pre opeľujúci hmyz,“ uviedla Petra Šuhajdová z krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. V spolupráci so študentmi Strednej odbornej školy dopravy a hotelových služieb, ktorí študujú odbory zamerané na agropodnikanie, zas mesto Lučenec plánuje v vytvoriť v apidomčeku priestor na témy včelárenia, ochrany opeľovačov a popularizovanie mestského včelárstva.
Apidomček v ovocnom sade v Lučenci vznikol vďaka spolupráci samosprávy, Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja a OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie. Realizácia projektu stála viac ako 8000 eur.