Nebezpečenstvo však prichádza aj z radov samotných žiakov. Čoraz častejšie sú prípady zneužitia intímnych fotografií. Učiteľ informatiky Peter Kučera z 1. súkromného gymnázia Bajkalská v Bratislave prináša rady, ako si ustrážiť súkromie.
1. Pozor na sociálne siete
Mnohí tínedžeri dobrovoľne zdieľajú toho o sebe na sociálnych sieťach viac, ako je bezpečné. Pomocou sociálnych sietí pritom útočníci vyhľadávajú a sledujú budúce obete, zbierajú citlivé dáta, šíria reklamy a hoaxy alebo škodlivý kód. Medzi hrozby napríklad patrí kyberšikana, strata súkromia či dokonca krádež identity.
2. Neposielajte nikomu vaše intímne fotografie a videá
Takýto materiál neposielajte ani vašim najbližším priateľom či partnerom. To, že nejakej osobe dôverujete teraz, neznamená, že to tak bude aj o mesiac alebo o rok. Aj keď služba, ktorú na takúto komunikáciu používate, neobsahuje možnosť uloženia fotografie, stále si druhá strana dokáže vyhotoviť screenshot alebo odfotiť obrazovku iným zariadením. Ak už vaše intímne fotografie, nebodaj, kolujú po škole, obráťte sa na dospelú osobu, ktorej dôverujete a pomôže vám problém vyriešiť.
3. Strážte si elektronické zariadenia, ktoré si prinesiete do školy
Okrem rizika krádeže netreba zabúdať, že útočníkovi stačí iba chvíľka na to, aby do zariadenia nainštaloval napríklad sledovaciu aplikáciu. Keď si do školy prinesiete notebook alebo smartfón, nenechávajte ho mimo svojho dohľadu. Ak máte telesnú výchovu, odložte zariadenie na strážené miesto, zodpovednej osobe alebo uzamknite do skrinky. Nepresúvajte však bremeno na spolužiakov.
4. Na verejných počítačoch zvoľte v prehliadači režim inkognito
Je vhodné, aby mal na školských počítačoch každý žiak vytvorený svoj vlastný účet. Ak ale počas informatiky pracujú viacerí žiaci na spoločnom účte, odporúčam používať v prehliadači súkromný režim. Ten zamedzí napríklad zapamätaniu hesla. Ak inkognito mód na surfovanie nepoužijete, treba si dávať pozor na to, či nie je zapamätanie hesla prednastavené a či ste sa odhlásili.
Viac informácií o tom, ako sa chrániť pred digitálnymi hrozbami, nájdete na stránke www.bezpecnenanete.sk.