Ako sme na tom boli v porovnaní so svetom v čase, keď ste zo Slovenska, respektíve vtedy z Československa, odišli a aká je dynamika vývoja v porovnaní so svetom dnes?
V porovnaní so svetom sme na tom boli pred 30 rokmi podstatne horšie. Lieky, ktoré už boli vo svete bežné, boli u nás nedostupné. Po rozdelení Československa sa Česko jednoznačne približuje k svetu a Slovensko viac a viac zaostáva. Je veľmi smutné, že aj v porovnaní s Českom sa situácia v slovenskej onkológii zhoršuje.
Prečo je to podľa vás tak?
Keď porovnávame Česko a Slovensko, lekárov musím určite hodnotiť ako rovnocenných. Naši lekári sú vzdelaní. Problém je s dostupnosťou diagnostických testov, liekov a, bohužiaľ, aj s angažovanosťou pacientov. Navyše, naši politici sa stále tvária, že situáciu riešia, ale zdôrazňujem, že sa len tvária. Naďalej sa pripravujú zákony a predpisy, ktoré by to mali zlepšiť, ale ešte stále to nikam nespeje. Pokým politikom a úradníkom ide o peniaze, pacientom ide o život! Rád by som vyjadril nádej, že s novým ministrom zdravotníctva Lengvarským sa situácia pohne k lepšiemu. Pán minister sa už stretol s pacientskymi organizáciami a opakovane sľúbil, že sa s nami bude pravidelne stretávať a referovať, ako situácia progreduje. Rovnako najsilnejšie vládne hnutie deklarovalo, že sa zasadí o to, aby sa skrátil diagnostický čas a že sa postará o onkologických pacientov. Teraz len čakáme, že politici svoje sľuby splnia.
Ste v prípade plnenia ich sľubov optimista?
Áno, do budúcna to vidím lepšie, ale situácia dnes je veľmi zlá. Graf z Európskeho onkologického informačného systému hovorí o úmrtnosti na onkologické ochorenia. Na každých 100 000 obyvateľov u nás zomrie takmer o sto pacientov viac, než je priemer EÚ. To nie preto, že naši pacienti sú náchylnejší na úmrtia na onkologické ochorenia, ale je to tým, že naši lekári majú množstvo problémov v manažmente, navyše máme takú nízku dostupnosť inovatívnych liekov, že pacienti nedostanú liečbu, ktorú by mali dostať. Pritom v krajinách s porovnateľnou ekonomickou výkonnosťou ako Slovensko je dostupnosť liekov podstatne vyššia.
Môžete byť konkrétnejší?
Keď napríklad v Európe schvália 90 nových liekov, na Slovensku je dostupných 30, teda asi 33 %, zatiaľ čo Česi sa dostali z 37 % na 55 %. A to je veľmi smutné, že naši občania sa stali občanmi druhej kategórie.