Aj tam patríme medzi štyri najhoršie krajiny v Európe, keďže dosahujeme približne 60 % zaočkovanosť. Je to výrazne viac ako v celej populácii, no experti vysvetľujú, že práve tieto kategórie ľudí budú naďalej počas tretej vlny najohrozenejšie. Podľa oficiálnych štatistík vlani zomrelo o 5 900 seniorov nad 65 rokov viac ako pred pandémiou.
Odborníci sa obávajú, aby sa takéto vysoké počty úmrtí neopakovali aj pri tohtoročnej tretej vlne, ktorá sa podľa ministerstva zdravotníctva začala pred pár týždňami. „80 % prípadov sa vyskytlo za posledné dva týždne u osôb, ktoré nie sú vôbec zaočkované, prípadne nie sú plne zaočkované,“ informoval šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. Počet nezaočkovaných osôb nad 50 rokov klesol na približne 806-tisíc osôb, pričom máme výrazné regionálne rozdiely.
Ide síce o nadpriemer oproti celkovej populácii, kde vakcínu dostalo 43 % ľudí na Slovensku, no stále je to veľmi málo v porovnaní s najúspešnejšími krajinami. Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že výskumy potvrdzujú, že očkovaním sa významne znižuje pravdepodobnosť, že človek ochorie na COVID-19.
„V ojedinelých prípadoch sa síce môžu infikovať aj zaočkované osoby, no dáta dokazujú, že majú miernejší priebeh ochorenia a je len malá pravdepodobnosť, že plne očkované osoby budú hospitalizované v nemocnici,“ dodáva úrad hlavného hygienika. Ministerstvo zdravotníctva pripravuje opätovnú kampaň.
Dve percentá zomrú
Analytici z portálu Dáta bez pátosu vysvetľujú, že delta variant sa rozbehol v Bulharsku, ktoré je najmenej zaočkovanou krajinou EÚ, a pred mesiacom bolo na tom rovnako ako Slovensko. „Dnes je na 25-násobku. Rovnako sa rozbiehajú Bosna a Hercegovina, Severné Macedónsko, Moldavsko a Albánsko. Pre slabo zaočkované krajiny je možné už dnes v Európe konštatovať, že úmrtia sú a budú na úrovni 2 - 3 % z infikovaných a že úmrtia prichádzajú rýchlo,“ uvádzajú odborníci.