Raňajky poznali už v staroveku, v náznakoch ich spomína Homér a aj robotníci na pyramídach sa ráno pred namáhavou prácou zvykli posilňovať chlebom s cibuľou a pivom. Rovnako ako v mnohých kútoch zeme, už starí Gréci si na raňajky radi dávali pochúťku podobnú palacinkám alebo sladkým plackám. Rimania tiež poznali raňajky, hoci ich zrejme jedli vo veľmi skorých hodinách, už okolo štvrtej ráno.
Raňajky pre pracujúcich
Naopak, v stredoveku sa prvé jedlo dňa konzumovalo až okolo obeda, po zobudení jedávali iba malé deti, chorí, či mimoriadne fyzicky pracujúci ľudia. Raňajky sa začali objavovať až keď ľudia začali pracovať v určených časoch, zvyčajne pre nejakého pána, a nevyhnutnosťou sa stali až s nástupom priemyselnej revolúcie, keď nastupovali do práce v pravidelnom čase. To bol už len krôčik k tomu, aby vznikli klasické raňajky, ako ich poznáme v západnom svete.
Vajcia, klobása i palacinky
Iste ste už o týchto raňajkách počuli, aj keď sú z veľkej časti našim žalúdkom dosť vzdialené. Klasické anglické raňajky s fazuľou, klobásou, slaninou, vajcami, hubami, zemiakovými plackami a toastom neraz vídame na televíznych obrazovkách. Sú na míle vzdialené od mnohých jedál, ktoré sa ráno konzumujú v Európe.
Vo Francúzsku sa za typické raňajky považuje croissant, ktorý sa môže podávať len tak alebo s maslom, čokoládou či sladkou nátierkou, rovnako majú sladké chúťky aj Švédi s ovocnými palacinkami. Sladké raňajky sa jedávajú napríklad aj v Iráne. Podáva sa chlieb naan s maslom a džemom alebo varená obilnina so škoricou, maslom a cukrom.
Marketingové triky
Škóti, Nemci, ale napríklad aj Poliaci majú radi svoje raňajky naslano a zaraďujú do nich vajíčka, syry, klobásy i chlieb. Tušili ste však, že zvyk podávať na raňajky vajíčka so slaninou vznikol pred sto rokmi v USA? Miestny podnikateľ zaplatil lekárom, aby odporúčali túto raňajkovú kombináciu kvôli vlastným ziskom.
Podobným trikom na zvýšenie predajnosti bolo aj zavedenie raňajkových cereálií. Najviac sa darilo tým, ktoré nebolo treba variť, ani inak vopred pripravovať. Kaše sú však obľúbeným jedlom po celom svete. Varia sa z obilnín, ryže i kukurice nasladko i naslano.
Dobrú klobásu si však môžete dať aj na Filipínach, servírujú ju s miestnym ovocím, napríklad mangom, alebo ju vyprážajú a podávajú s vajíčkami a fazuľou. O čosi exotickejšie pôsobia japonské raňajky z tofu, rýb a ryže, či korenená ryba a sladké bravčové s ryžou z Thajska. Známe sú aj mexické huevos rancheros, čo je volské oko s kukuričnou tortillou a salsou, neraz sa pridáva aj fazuľa.
Raňajkové nápoje
Pomarančový džús
V minulosti si šťavu z pomarančov mohli dávať len tí, čo mali neďaleko pomarančový háj. Až po objavení pasterizácie začiatkom 20. storočia bolo možné džús predávať v plechovkách. Obrovskú obľubu si získal po epidémii španielskej chrípky pred sto rokmi, keď výrobcovia začali pomarančový džús predávať ako dobrý zdroj vitamínov.
Káva
Káva vo všetkých svojich podobách, teda čierna i s mliekom, sa pije ráno hlavne pre svoje povzbudzujúce účinky. Nahradila tradičné pitie riedených alkoholických nápojov, akými boli pivo či víno, obyčajná voda sa v minulosti nepila, lebo bola neraz pôvodcom rôznych nákaz.
Raňajkový čaj
Podobne ako káva, do raňajkových čajových zmesí sa vyberajú odrody s vysokým obsahom teínu, aby povzbudili, preto sa pripravoval hlavne čierny čaj. Dnes je však rozšírené pitie aj zelených či bylinných čajov.