Napriek ich úvodným mierovým vyjadreniam o tom, že dovolia opustiť krajinu každému, kto bude chcieť, v praxi sa v krajine rozmohlo prenasledovanie, zabíjanie a mučenie.
Keď zástupcovia Talibanu ponúkli „amnestiu“ pre kohokoľvek, kto sa proti nim v minulosti postavil, klamstvom to bolo zrejme už v tej chvíli. Médiá už minulý týždeň prinášali správy o prenasledovaní, zabíjaní a sadistickom mučení odporcov Talibanu.
„Taliban zintenzívňuje pátranie po všetkých jednotlivcoch a spolupracovníkoch bývalého režimu a v prípade neúspechu sa zameriava na rodinných príslušníkov, ktorých zatýka a trestá podľa vlastného výkladu práva šaríja,“ uvádza sa v správe, ktorú vypracovalo Nórske centrum pre globálne analýzy.
Podozrivé bolo už to, keď ženám sľubovali, že budú môcť využívať svoje práva „v medziach islamu“, ale už neodpovedali na otázky, aké medze to sú. Vzápätí prinútili väčšinu žien opustiť školy a zamestnania, nariadili im nosiť burky a priniesli tresty vrátane amputácie a ukameňovania.
Odísť bola chyba
„Je nemožné, aby Spojené štáty a ich spojenci evakuovali do 31. augusta desaťtisíce Afgancov,“ povedal vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell. „Viackrát sme sa sťažovali americkej vláde, že ich bezpečnostné kontroly na kábulskom letisku sú príliš prísne a spomaľujú evakuáciu Afgancov, ktorí pracovali pre Európu,“ dodal Borrell.
Medzinárodné letisko Hámida Karzaja v Kábule ovládajú americké sily. Spojené štáty tvrdia, že sa pridržiavajú 31. augusta ako konečného termínu odchodu svojich posledných vojakov z Afganistanu, prezident Joe Biden však v stredu naznačil, že americkí vojaci by tam mohli zostať dlhšie, ak sa nejakí Američania stále budú pokúšať utiecť z krajiny.
„Chcú do konca mesiaca evakuovať 60 000 ľudí. To je matematicky nemožné,“ povedal Borrell. Bývalý britský premiér Tony Blair si nebral servítku pred ústa, keď otvorene označil prezidenta Joea Bidena za „imbecila“ kvôli jeho rozhodnutiu opustiť Afganistan.