Sídlo britského premiéra oznámilo, že počas pondelkového telefonátu sa obaja lídri dohodli, že budú ďalej spoločne pracovať na zaisťovaní odchodu tých ľudí z Afganistanu, ktorí sú na to oprávnení - a to aj po 31. auguste, keď sa zároveň s plánovaným stiahnutím amerických vojakov z krajiny skončí aj počiatočná fáza evakuácie.
Biely dom v oznámení zasa napísal, že obaja lídri diskutovali o plánovanom virtuálnom zasadnutí G7 a "zdôraznili dôležitosť úzko koordinovať zvládanie súčasnej situácie so spojencami a partnermi a zároveň s nimi dohodnúť spoločný politický prístup k Afganistanu".
Hovorca britského premiéra dodal, že obaja lídri chcú "stabilizovať situáciu v Afganistane, podporovať afganský ľud a pracovať na inkluzívnej afganskej vláde", v ktorej budú zastúpené všetky zložky obyvateľstva.
Afganské militantné hnutie Taliban 15. augusta obsadilo hlavné mesto Kábul a prevzalo moc v Afganistane. Tisíce ľudí sa odvtedy snažia dostať sa z krajiny. Západné krajiny začali s evakuačnými letmi pre svojich diplomatov i Afgancov, ktorí s týmito krajinami spolupracovali.
Skupinu najvyspelejších krajín G7 tvoria Spojené štáty, Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Kanada a Japonsko, v súčasnosti jej predsedá Spojené kráľovstvo.