„Museli sme opustiť letisko a museli sme ich v tom dave reálne vyhľadať, čo bolo veľmi náročné, keďže tam bol obrovský chaos,“ povedal vojak. Minister obrany spomenul, že počas misie bola použitá strelná zbraň. V akej situácii ju použili, účastník misie nemohol prezradiť.
Úľava v lietadle
Keď lietadlo opustilo Afganistan, posádke odľahlo. „Ľudia, ktorých sme vytiahli, keď sme boli už v bezpečí, tak sa rozplakali, lebo vedeli, že idú domov. Takisto boli v lietadle ľudia z Afganistanu, ktorí neboli slovenskými občanmi, pozerali von oknom na krajinu, ktorú opúšťajú,“ hovoril vojak o svojich zážitkoch. „Úplne sa rozplakali. To bolo veľmi silné,“ spomenul ťažké chvíle. „Našťastie všetko dopadlo dobre a bezpečne sme všetkých priviezli domov,“ uzavrel účastník misie.
Od minulého pondelka bol vojenský špeciál Spartan prichystaný na odlet na letisku v azerbajdžanskom Baku. Následne v Tadžikistane v Dušanbe čakalo na povolenie na pristátie v Kábule. Lietadlo po tom, ako z Kábulu odletelo, pristálo v Baku, kde po dotankovaní smerovalo na Slovensko.
Čo sa v Afganistane deje?
Militantné hnutie Taliban je nábožensko-politické hnutie, ktoré vstúpilo do hlavného mesta Afganistanu 15. augusta. Postupne sa zmocnilo aj prezidentského sídla. Cieľom je vytvoriť islamskú vládu a vyhlásiť Islamský emirát Afganistan s právom šária.
Dostať sa z Afganistanu bude problém
Slavomír Horák, Fakulta sociálnych vied, Univerzita Karlova
- Pokiaľ príde rozkaz pre Američanov, že sa majú stiahnuť do 31. augusta, tak sa stiahnu, technicky je to možné. Horšie to bude s obyčajnými ľuďmi, ktorí chcú opustiť krajinu. Otázne je, ako budú sprístupnené Talibanom nejaké komerčné lety po tomto dátume. Budú musieť mať povolenie opustiť krajinu a podobne. Taliban sa doteraz správa umiernene, k tomu vrcholu ešte len príde. Pokiaľ ide o ženskú otázku, to tam bude obrovský problém. Prísnejšie pravidlá už sa nastavujú v regiónoch, uvidíme, ako to budú hrať v Kábule na umiernenejšie skupiny.
Na slovensko sa chce dostať ďaľších 250 ľudí
Zuzana Števulová, Liga za ľudské práva
- Hlásia sa desiatky ľudí, ktorí sú už slovenskí štátni občania afganského pôvodu, ktorí tam majú rodiny a chceli by ich evakuovať na Slovensko, lebo sa o nich boja. Takisto tam máme ľudí, ktorí na Slovensku študovali a vrátili sa tam na prázdniny, teraz sa odtiaľ nevedia dostať, alebo napríklad dostali štipendium, mali si vybaviť vízum a povolenie na pobyt a teraz nevedia, či budú môcť vycestovať. Máme tam aj lekára, ktorý žije na Slovensku 35 rokov a chcel by sem evakuovať svojich blízkych. Nie všetky osoby by nevyhnutne potrebovali azylové konanie alebo integračný proces po udelení medzinárodnej ochrany
Na naplánovanie operácie 27 hodín
V operácii v Afganistane sa podarilo podľa ministra obrany Jaroslava Naďa dosiahnuť „malý zázrak“. Ten v utorok ocenil za zabezpečenie evakuácie občanov a spolupracovníkov Slovenska z Afganistanu vojenskou medailou za humanitárnu pomoc 32 profesionálnych vojakov, dvoch civilných zamestnancov rezortu obrany, americkú veľvyslankyňu Bridget Brink a veľvyslanca SR pri NATO Petra Bátora. Na plánovanie ťažkej logistickej operácie mali iba 27 hodín.
„Išli ste asi na najnebezpečnejšie miesto sveta. Rozhodli ste sa do toho ísť s rizikom a vedomím, že misia môže dopadnúť akokoľvek. (...) Vy ste hrdinovia, ktorí sa nezastavili ani pred tou najväčšou hrozbou, pretože vám záležalo na životoch, ktoré ste išli zachrániť, na poslaní, ktoré ste dostali,“ uviedol predseda vlády Eduard Heger. Na Slovensko sa minulý týždeň podarilo z Afganistanu dopraviť celkovo 24 osôb. Z nich je 16 občanov SR a osem občanov Afganistanu, ktorí spolupracovali s ozbrojenými silami.