Biden v utorkovom prejave v Bielom dome vyhlásil, že Spojené štáty sú "na ceste" k tomu, aby stiahli všetkých svojich vojakov z Afganistanu v stanovenom termíne do 31. augusta.
"Som odhodlaný ukončiť našu misiu... Čím skôr sa to podarí, tým lepšie," zdôraznil Biden s tým, že každým dňom rastie reálne riziko, že sa príslušníci armády USA v Kábule stanú terčom útokov zo strany tzv. Islamského štátu a ďalších teroristických skupín. Zdôraznil však, že to, či sa podarí zavŕšiť odsun do konca augusta, bude závisieť od spolupráce zo strany hnutia Taliban.
Pentagón ešte v pondelok odporučil Bidenovi evakuáciu ukončiť najneskôr 31. augusta z dôvodu potenciálnych bezpečnostných hrozieb voči americkým silám v Kábule, priblížil citovaný zdroj.
Iné členské krajiny G7, ako aj európski členovia Severoatlantickej aliancie už predtým vyzvali americkú armádu, aby v Kábule zotrvala dlhšie pre obavy, že v krajine zostane mnoho ľudí, ktorým hrozí prenasledovanie zo strany talibov.
Samotný Taliban prípadné predĺženie termínu tiež odmieta. Hovorca tohto fundamentalistického hnutia Suhajl Šáhín v rozhovore pre britskú televíziu Sky News povedal, že 31. august v tomto smere predstavuje pomyselnú "červenú čiaru", a teda neprekonateľnú hranicu."Ak USA alebo Británia budú chcieť viac času na evakuáciu, odpoveď znie: nie. Inak to bude mať následky... Vytvorí to medzi nami nedôveru," dodal hovorca Talibanu.
Bojovníci Talibanu 15. augusta ľahko obsadili afganské hlavné mesto Kábul a zosadili vládu, ktorú dve desaťročia vojensky podporovali Spojené štáty a Severoatlantická aliancia. Z Kábulu sa stále snažia dostať tisíce ľudí. Mnoho západných štátov tam uzavrelo svoje ambasády a evakuuje odtiaľ svojich občanov aj ich miestnych spolupracovníkov.