Podobné stanovisko zastáva aj televízia Markíza: „Televízia Markíza pristupuje k pandemickým opatreniam v súlade s podmienkami stanovenými platnou legislatívou. Návrat k noseniu rúšok bude závisieť od vývoja epidemiologickej situácie v Bratislavskom okrese, nastavených opatrení a vyjadrenia kompetentných orgánov,“ dozvedeli sme sa zo Záhorskej Bystrice. Azda jedinou lastovičkou, ktorá nenaskočila na tento trend, zostáva RTVS, ktorá však tiež nemá jednotné pravidlá.
Využívajú výnimky
Úrad verejného zdravotníctva vo vyhláške jasne uvádza výnimky, pri ktorých sa rúška nosiť nemusia. V nich sa našli aj televízie. Toho sa okrem Markízy a Jojky chytila aj RTVS, ktorá pri programe Byť zdravý je výhra, ktorý má ľudí motivovať k očkovaniu, moderátorom Wisterovej a Forgáčovi, ako aj ich hosťom, rúška na tvár nedala.
„Na základe platných opatrení ÚVZ SR platí výnimka v povinnosti nosiť rúško v interiéroch pre účinkujúcich pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu a výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu,“ povedala hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová. Vo svojom spravodajstve však na rozdiel od Markízy a Jojky na nosenie rúšok stále apelujú.
„RTVS sa riadi všetkými nariadeniami ÚVZ SR. Moderátori spravodajských relácií majú pri každom vysielaní na tvári rúška. RTVS aj takýmto spôsobom divákom denne pripomína potrebu chrániť sa pred šírením koronavírusu,“ dodala Pivarčiová.
Očkovanie a rúška
Ku dňu 24. 8. 2021 je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 2 355 086 ľudí, z toho dostalo druhú dávku až 2 186 362 ľudí. Cieľom štátu je zaočkovanosť na úrovni 60-tich percent, avšak k dosiahnutiu tohto cieľa zostáva zaočkovať ešte 944 914 osôb. Pri tomto čísle sa predpokladá nižšia zaťaženosť nemocníc a menej úmrtí na následky vírusu.
Napriek očkovaniu sa však ľudia môžu koronavírusom nakaziť, len s tým rozdielom, že priebeh ochorenia znášajú oveľa lepšie. Chrániť pred nákazou má práve aj nosenie rúšok či respirátorov, ktoré dokážu ochrániť nielen samotného človeka, ale aj jeho okolie.