Zatiaľ čo ostatné štáty ešte ani nezačali s evakuáciou, príslušníci jednotka KAMBA už mali pripravený zoznam lokálnych zamestnancov ambasády. "Necelých päť desiatok zamestnancov sme aj s ich deťmi s kolegami skontrolovali a doviezli ich k terminálu," dopĺňa veliteľ.
Situácia sa zhoršila o niekoľko dní neskôr. "Keď sme prišli k bráne, zistili sme, že za ňou nikto nestojí a je obkľúčená britskými vojakmi. Veliteľ nám povedal, že Taliban ľudí zatlačil hlboko do mesta," uviedol.
Veliteľ nechal kolegu v dobrej streleckej pozícii, aby ho mohol kryť. Odložil zbrane, vzal do ruky diplomatický pas a s rukami nad hlavou išiel k talibom. "Pozerali sa na mňa s údivom, ako keby neverili, že si k nim vôbec niekto dovolil priblížiť," poznamenáva policajt. Poskytol im mená a oni mu ľudí zo zoznamu postupne privádzali.
Nikoho iného vyjednávať s talibmi ani nenapadlo. "Bola to neskutočná improvizácia. Na to vás nijaký výcvik nepripraví. Nikdy som nebol na kurze vyjednávania," podotýka. Vyjednával s nimi šesť hodín a okrem 81 ľudí sa mu podarilo do lietadla dostať ešte dve ženy z Poľska.
Veliteľ KAMBA aj so svojimi kolegami a veľvyslancom ČR opustili Afganistan s druhým armádnym letom. Celkom za tri dni do ČR pricestovalo z Kábulu 195 osôb. Rýchlosť evakuácie, ku ktorej nezanedbateľnou mierou prispel práve veliteľ jednotky KAMBA, bol jedným z dôvodov, prečo sa Českej republike na rozdiel od ostatných štátov podarilo vypraviť evakuačné lety tak rýchlo, píše web Army.cz.