Okrem toho môže slúžiť napríklad na sporenie či vyplácanie vreckového. Podľa právničky Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Sylvie Ďatelinkovej dieťa získava okrem pocitu zodpovednosti aj vzdelanie, ako hospodáriť s financiami.
Detský účet môžu zriadiť rodičia alebo zákonný zástupca dieťaťa. Pri výbere detského účtu je podľa Ďatelinkovej vhodné porovnávať jednotlivé ponuky na trhu. Možnosť založenia detského účtu už od narodenia dieťaťa do dovŕšenia 15 rokov dieťaťa ponúka väčšina bánk. V banke je potrebné predložiť občiansky preukaz rodiča, rodný list dieťaťa a v prípade študentského účtu aj potvrdenie o štúdiu. "Pri špecifickej situácii, ako je napríklad rozvod rodičov dieťaťa, sa predkladá právoplatné súdne rozhodnutie, z ktorého je zrejmá oprávnenosť spravovať majetok maloletého dieťaťa v prospech len jedného z rodičov," uviedla Ďatelinková.
Dieťa môže účet používať v miere zodpovedajúcej veku a potrebám. Rodič môže mať vďaka elektronickému bankovníctvu či pri zriadení bezplatných push správ prehľad o tom, ako dieťa míňa peňažné prostriedky, a v prípade potreby môže veľmi flexibilne reagovať na rozličné situácie. Môže doplniť peňažné prostriedky na účet dieťaťa alebo zmeniť limity na výber hotovosti alebo platbu platobnou kartou.
Platobnú kartu k detskému účtu je možné získať v závislosti od veku dieťaťa. Zväčša je to veková hranica od šiestich rokov. Platobnú kartu môže dieťa používať na výber hotovosti z bankomatu či platby kartou. Banky stanovujú pri detských účtoch maximálny možný denný limit na výber hotovosti a platby kartou, limity však nastavuje rodič podľa potrieb dieťaťa.