Slováci, ktorí pred pandémiou cestovali viackrát do roka, okresali počet ciest a vyberali si takmer výhradne z domácich destinácií. Až 76 % z nich vlani absolvovalo výlučne pobyt na Slovensku, pred koronakrízou to bolo okolo 40 %. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR (ŠÚ) v tlačovej správe na základe zisťovania o základných ukazovateľoch za dovolenkové a služobné cesty za rok 2020.
Pandémia COVID-19 výrazne utlmila cestovanie ľudí za osobným účelom. Počet osôb nad 15 rokov, ktoré sa zúčastnili aspoň jednej cesty s prenocovaním, klesol vlani medziročne o 42 %. Rekreáciu alebo inú formu trávenia voľného času v SR či v zahraničí si tak dopriali len necelé dva milióny Slovákov (43 % obyvateľov). Ešte v roku 2019 sa na rôznych cestovateľských aktivitách s aspoň jedným prenocovaním zúčastnili až tri štvrtiny populácie, teda 3,4 milióna ľudí.
„Zmenili sa aj príčiny, prečo ľudia necestovali. Prevažujúcim dôvodom v roku 2020 sa stala obava o bezpečnosť aktuálne spojená so šírením pandémie ochorenia COVID-19," uviedla riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík ŠÚ Veronika Töröková.
Mnohí, ktorí sa cestovania v prvom roku spojenom s pandémiou COVID-19 úplne nevzdali, však nahrádzali cezhraničné cesty domácimi. Preto najvyšší prepad voči roku 2019 - až o 84 % - bol v skupine osôb kombinujúcich domáce a zahraničné cesty s prenocovaním. V minulom roku absolvovalo súčasne aspoň jednu tuzemskú cestu aj pobyt za hranicami len 223-tisíc ľudí, pred pandémiou v roku 2019 ich bolo 1,4 milióna. Radikálne o 55 % klesol aj počet ľudí, ktorí absolvovali iba zahraničný pobyt.
Výrazne nižší medziročný útlm, ako sa prejavil v celkovej populácii, bol v kategórii obyvateľov vo veku od 25 do 44 rokov, ich cestovanie pokleslo o 36 %. Naopak, najvýraznejší úbytok bol v kategórii osôb nad 65 rokov, teda vo vekovej skupine najviac ohrozenej pandémiou, kde sa cestovania vzdala viac ako polovica ľudí, ktorí pred pandémiou ešte cestovali.