Doplatky v číslach
- najvyššia suma jednorazového doplatku, ktorý vyplatila Sociálna poisťovňa, bolo 16 202,40 eur
- priemerná výška doplatku je 1 600 eur
- najnižší doplatok bol zatiaľ 1,80 eur
Na akú kompenzáciu máte nárok?
1. Skupina
Ženy, ktoré dovŕšili dôchodkový vek až po 31. 12. 2020, o dôchodok buď ešte nepožiadali, alebo požiadali až v tomto roku.
- Na čo majú nárok? Dôchodkový vek sa už zohľadňuje „po novom“ a tieto matky odídu do dôchodku skôr, ako by odišli podľa starého zákona. Tejto skupine žien nepatrí žiadna ďalšia kompenzácia.
2. Skupina
Ženy, ktoré by dôchodkový vek podľa starého znenia zákona dovŕšili až po 31. 12. 2020, ale podľa nového zákona by ho dovŕšili ešte pred 1. 1. 2021.
- Na čo majú nárok? Dôchodok im SP prizná odo dňa, ktorý si poistenkyne zvolia, spolu s kompenzáciou prislúchajúcou podľa dátumu priznania. Poistenkyne si môžu vybrať - buď dostanú jednorazový doplatok, alebo im bude dôchodok zvýšený za obdobie, ako keby pracovali po dovŕšení dôchodkového veku bez poberania dôchodku.
3. Skupina
Ženy, ktoré už mali pred 1. 1. 2021 priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok.
- Na čo majú nárok? Na jednorazový doplatok, ak poberajú starobný dôchodok, ak dostávajú predčasnú penziu, tak sa im suma dôchodku zvyšuje o 0,5 % za každý mesiac, ktorý vyšiel pri zmene nového a starého dôchodkového veku.
Konečne, spravodlivosť si však dala načas
Martin Halás, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík
- Je pozitívne, že štát konečne pristúpil k finančným kompenzáciám v súvislosti s neskorším odchodom do dôchodku. Na svoj oprávnený nárok a diskrimináciu museli poukazovať viac ako 3 roky a brániť sa súdnymi žalobami. Je však hanbou, že sa svojich oprávnených nárokov museli domáhať až právnou cestou. Ukazuje sa, že vymožiteľnosť práva a diskriminácia pre tých najzraniteľnejších a častokrát aj najchudobnejších je na Slovensku dlhodobým problémom. Občania nad 60 rokov sú v zmysle trestného zákona chránené osoby, pri ktorých je nevyhnutná zvýšená ochrana ich práv.