Bola to drina
Pre slovenskú capoeiristku bolo najťažšie zvládať tlak, samotný výkon pred porotou už bol iba vyvrcholením. „Súťaž trvala šesť dní. Veľakrát sme museli trénovať až do noci, bola nám zima a štípali nás komáre. Navyše sme mali ešte ďalšie tréningy s brazílskymi majstrami. Bolo to veľmi náročné,“ opisuje Monika drinu, ktorú pre svoj úspech musela podstúpiť. Nakoniec však prišlo zaslúžené ovocie.
„Výsledky sme sa dozvedeli na druhý deň. Mali sme otvorené auto, aby sme počuli reproduktory. Prekvapením bolo, že ma prišiel podporiť celý môj klub. Keď som sa dozvedela svoje umiestnenie, bola to naozaj veľká radosť,“ opisuje šťastné chvíle mladá rodáčka z Ivanky pri Dunaji. V minulosti dosiahla dobré umiestnenia na majstrovstvách Vyšehradskej štvorky či majstrovstvách Európy, toto je však pre ňu dosiaľ najväčší úspech. Podľa vlastných slov však rozhodne neplánuje zaspať na vavrínoch, svojej milovanej capoeire sa bude venovať aj naďalej.
Čo je capoeira?
- Ide o brazílsky bojový tanec, ktorý spája prvky akrobacie, spevu a bojového umenia.
- Pôvodne išlo o tanec afrických otrokov, v roku 1937 bolo založené prvé oficiálne tréningové centrum v Brazílii.
- Bol vytvorený ako nádej na prežitie. Capoeira sa pre otrokov stala nástrojom, ako prežiť na úteku v nepriateľskom prostredí.
- Tanec pozostáva z výzvy v podobe útoku a odpovede protiútokom. Na skúsenosti tanečníka zostáva, kedy toto pravidlo poruší a zaútočí dvakrát za sebou.
- Hra sa uskutočňuje v rode, čo je kruh tvorený ostatnými hráčmi, prípadne divákmi.
- Pre capoeiru je charakteristický pohyb „džinga“, teda kolísanie zo strany na stranu.
- Džingu využívali vo svojom pohybe mnohí slávni brazílski futbalisti.
- V roku 2004 bola capoeira uznaná organizáciou UNESCO ako nehmotné, kultúrne, svetové dedičstvo ľudstva.