Problémom sa stalo jeho pozastavenie zásahu policajnej inšpekcie na troch obvinených z krivých výpovedí. Kovařík odmieta svoju vinu a tvrdí, že celú vec vníma ako pokračovanie tlaku na políciu kvôli vyšetrovaniu veľkých prípadov na NAKA. Čo spraví minister vnútra?
Pokračovanie vojny silových inštitúcii alebo vážne zlyhanie? Vyšetrovanie Kovaříka spomínal šéf bratislavskej krajskej prokuratúry Rastislav Remeta už pred pár týždňami. Teraz sa to stalo realitou. „Mal zmariť prebiehajúci zásah zadržiavania, ako aj vykonanie nasledovných trestno-procesných úkonov s obvinenými osobami Matej Z. a Peter P.,“ informoval hovorca prokuratúry Dalibor Skladan.
Policajný prezident proti uzneseniu podal sťažnosť, ktorou sa bude zaoberať generálna prokuratúra. „S obvinením absolútne nesúhlasím, vypovedal som a podal som sťažnosť a námietku zaujatosti voči všetkým prokurátorom Krajskej prokuratúry Bratislava. Celú vec vnímam ako pokračovanie tlaku na políciu kvôli vyšetrovaniu veľkých prípadov na NAKA,“ povedal.
Celý spor súvisí so známym zásahom policajnej inšpekcie, ktorý sa odohral ešte 20. júla tohto roka. V tom čase tím vedený vyšetrovateľkou Dianou Santusovou chcel zadržať troch kajúcnikov, ktorých obvinili z krivých výpovedí. Inšpekcii sa podarilo chytiť jedného - Csabu Dömötora, ktorý je vo väzbe a priznal sa. Ostatní dvaja Peter Petrov a Matej Zeman napokon ušli, podľa vyjadrení krajskej prokuratúry preto, že Kovařík vydal pokyn na prerušenie akcie.
„Keď som sa o prebiehajúcom zásahu dozvedel, dal som si preveriť jeho zákonnosť,“ opisoval Kovařík dôvod svojho konania. Jednotka mala počas prerušenia akcie zostať pred objektami, kde mali zadržať obvinených. „Celý postup bol preverený operatívne, do 40 minút. Prerušenie zásahu sa navyše týkalo len činnosti zásahovej jednotky, nie činnosti tímu, inšpekcie a iných podporných jednotiek,“ vysvetľoval prezident Policajného zboru s tým, že šéfka tímu Santusová mala vyčlenené adekvátne sily z inšpekcie.