Predchádzajúce dva pokusy o sformovanie kabinetu boli neúspešné a Bulharsko v prípade zlyhania BSP pravdepodobne čakajú ďalšie predčasné voľby, uviedla agentúra AP. Prezident najskôr udelil mandát na vytvorenie novej vlády populistickej strane Je taký národ (ITN), ktorá zvíťazila v júlových predčasných voľbách. Tá ho napokon mandát vrátila, keďže sa jej nepodarilo pre svoj návrh menšinového kabinetu získať dostatočnú podporu v parlamente.
Radev potom požiadal o zostavenie vlády druhú najsilnejšiu stranu Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) vedenú expremiérom Bojkom Borisovom. Táto strana, ktorá roky ovládala bulharskú politickú scénu, však taktiež neuspela, pretože sa ocitla bez reálnych politických spojencov. Podľa pozorovateľov sú však aj šance BSP na úspešný výsledok koaličných rozhovorov minimálne. V parlamente majú iba 36 z 240 kresiel a sú tak odkázaní na spoluprácu s ďalšími piatimi stranami, pripomína agentúra DPA.
Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch pokusov, keď prezident udelil mandát priamo straníckym kandidátom na premiéra, Radev tento raz odovzdal poverenie parlamentnému klubu socialistov. Jeho šéfka Kornelia Ninovová mieni pozvať na rokovania tri subjekty, ktoré vzišli z vlaňajšej vlny protikorupčných protestov v Bulharsku. Jedným z nich je ITN. "Nebudeme si stanovovať predbežné podmienky, ani nepredložíme predbežné nominácie na posty premiéra a ministrov. Budeme sa snažiť v týchto záležitostiach o konsenzus," uviedla Ninovová.
Podľa analytikov je však potenciálna spolupráca s uvedenými subjektmi skôr zbožným želaním, keďže dva z troch už koaličné rozhovory s BSP vylúčili. Ak sa vládu nepodarí zostaviť ani socialistom, čo pozorovatelia označujú za viac než pravdepodobné, prezident bude musieť vymenovať dočasný kabinet, rozpustiť parlament a vypísať ďalšie parlamentné voľby, už tretie od začiatku tohto roka. Tie by sa podľa AP mohli konať v novembri zároveň s prezidentskými voľbami.