Podľa slov svedkov však vo štvrtok odzneli pri kábulskom letisku dva výbuchy od dvoch atentátnikov. K jednému z nich podľa hovorcu Pentagónu Johna Kirbyho prišlo pri letiskovej bráne Abbey. Druhý mal nastať pri hoteli Baron, ktorý využívali najmä Briti. Atentátnici tak brutálne zavraždili 170 civilistov a ďalšie stovky osôb zranili. „Ľudia horeli zaživa, nemohli dýchať,“ uviedol jeden svedok. Všade ležali telá naskladané na sebe či ponorené vo vode červenej od krvi.
Aká bude pomsta?
Američania naďalej spolu s Britmi pokračujú v evakuácii. Prezident Biden vyhlásil, že poskytne zdroje potrebné na dolapenie útočníkov. „Neodpustíme. Nezabudneme. Budeme vás prenasledovať a prinútime vás zaplatiť,“ vyhlásil rázne prezident. „Odpovieme silou a presnosťou v náš čas, na mieste, ktoré si určíme a v okamihu, kedy sa nám zachce,“ varoval Biden v prejave.
„Títo teroristi z IS nevyhrajú. Zachránime Američanov. Dostaneme našich afganských spojencov von. Naša misia bude pokračovať. Amerika sa nenechá zastrašiť,“ zdôraznil. Na otázku, či si myslí, že bolo chybou spoliehať sa na Taliban, že zaistí obvod kábulského letiska, Biden odpovedal: „Nie, nemyslím... Nikto im neverí... Ale je v ich vlastnom záujme, aby sme odišli.“ Podľa stanice CNN však možnosti na útok proti IS-Chorásán budú značne obmedzené bez prítomnosti amerických vojakov v Afganistane alebo kdekoľvek v jeho blízkosti.
Ich vojská majú limit do 31. augusta na dokončenie evakuácie svojich občanov a spolupracovníkov. V prípade predĺženia konečného termínu by podľa Talibanu šlo o zradu. Bidenov sľub tak bude prvou skúškou toho, čo volá za hranicou možností. Pravdepodobne využije leteckú silu alebo drony vyzbrojené raketami, aby zaistili, že sa Afganistan opäť nestane ohniskom terorizmu, ktoré by mohlo ohroziť bezpečnosť Spojených štátov. Znamená to tiež, že vojenské operácie Američanov v krajine sa nekončia, ale menia sa.