Slovenským fenoménom domáceho cestovania je, že približne každá druhá cesta je spojená s ubytovaním u príbuzných, u priateľov, alebo na vlastnej chalupe. Vyplýva to z údajov zo zisťovania v domácnostiach, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR v publikácii Základné ukazovatele za dovolenkové a služobné cesty za rok 2020.
Pokles počtu ciest s prenocovaním sa minulý rok oveľa viac dotkol zahraničných pobytov, ktoré klesli až o 81 %. ŠÚ poukázal na to, že pri cestovaní do zahraničia tvorili posledné roky väčšinu, približne dve tretiny pobytov, dlhodobé cesty na štyri a viac nocí. Práve dlhodobé pobyty za hranicami zaznamenali v roku 2020 najprudší prepad, medziročne sa ich počet znížil až o 84 %.
Z hľadiska cieľa cesty lákali Slovákov za hranice najmä návštevy miest, tie dlhodobo dominujú častejším krátkodobým pobytom. Na druhej priečke sú pobyty pri mori. Tie zaznamenali v roku 2020 prudký útlm, vlani ich Slováci absolvovali len 184.000, rok pred pandémiou vyše 1,4 milióna.
Pre Slovákov je v rámci zahraničného cestovného ruchu už dlhodobo najviac navštevovanou krajinou Česká republika. Vlani tam podľa ŠÚ absolvovali 323.000 krátkodobých aj dlhodobých pobytov, čo je však len na štvrtinovej úrovni roka 2019. Najpopulárnejšími destináciami pre obyvateľov SR boli vlani aj Chorvátsko, Rakúsko či Maďarsko.
K štrukturálnym zmenám prišlo aj v ubytovaní počas pobytov v zahraničí. Návštevníci častejšie ako v predošlých rokoch bývali u príbuzných a priateľov, alebo si prenajímali ubytovanie na súkromí na úkor hotelov.
Zmenili sa aj pomery medzi využívaním leteckej a pozemnej dopravy. "Kým v roku 2019 leteli Slováci aerolinkami na 31 % zahraničných pobytov, v roku 2020 išlo len na 13 %. Naopak, podiel využitia áut počas zahraničných ciest dosiahol v minulom roku rekordných 71 %," skonštatovala riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík ŠÚ SR Veronika Töröková. Aj v domácom turizme sa prejavil nárast počtu pobytov, na ktoré cestovali Slováci autami.
V domácom turizme dlhodobo početne prevládajú kratšie cesty do troch nocí, a tak to bolo aj vlani, keď tvorili takmer 72 % zo všetkých pobytov na Slovensku. Záujem o pobyty na vidieku sa zároveň znižoval pomalšie, ako záujem o cesty do miest.
Približne každá druhá cesta v rámci domáceho cestovania je podľa ŠÚ spojená s ubytovaním u príbuzných či priateľov, alebo na vlastnej chalupe. Tento trend sa vlani udržal, neprenajaté ubytovanie tvorilo 49 % zo všetkých ciest, pričom sa medziročne mierne zvýšilo využitie vlastných ubytovacích zariadení. Ľudia si zároveň častejšie prenajímali izby či celé chalupy ako v predošlých rokoch a, naopak, menej využívali ubytovanie v hoteloch či iných hromadných ubytovacích zariadeniach.
Z hľadiska regiónov sa najviac domácich pobytov Slovákov tradične realizuje v okrese Poprad (Vysoké Tatry) a platilo to aj vlani. Do top 5 najčastejšie navštevovaných lokalít patrili podľa ŠÚ aj okresy Liptovský Mikuláš, Bratislava, Žilina a Nové Zámky. Najvýraznejší prepad počtu hostí mali okresy Bratislavy (pokles o 66 %) a Piešťany (o 61 %).