Podľa čínskeho ministerstva zahraničia to v nedeľňajšom telefonickom rozhovore povedal šéf čínskej diplomacie Wang I svojmu americkému náprotivku Antonymu Blinkenovi. Informovala o tom agentúra Reuters.
Washington by podľa Pekingu mal naďalej spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na poskytovaní hospodárskej a humanitárnej pomoci Afganistanu, podporovať nový vládnuci režim v jeho snahe udržať v chode vládne inštitúcie, zachovať sociálnu stabilitu a zamedziť znehodnocovanie afganskej meny aj rastu cien," uviedol Wang vo vyhlásení.
"Spojené štáty by mali pri rešpektovaní suverenity Afganistanu podniknúť konkrétne kroky na pomoc Afganistanu v boji proti terorizmu," uviedol čínsky minister zahraničia. Varoval pritom, že "uponáhľané stiahnutie" západných vojsk by mohlo teroristickým skupinám umožniť preskupiť sa a vrátiť sa ešte silnejší. Americké ministerstvo zahraničia telefonický rozhovor s čínskym predstaviteľom zatiaľ nekomentovalo.
Taliban sa v polovici augusta zmocnil prakticky celej krajiny po prekvapivej a bleskovej ofenzíve, pri ktorej sa úplne zrútila Západom podporovaná vláda. Odvtedy západné štáty evakuovali z kábulského letiska viac ako 100.000 svojich občanov aj afganských spolupracovníkov.
Washington dlhodobo argumentoval, že odchod z Afganistanu umožní Spojeným štátom namieriť pozornosť aj ušetrené prostriedky do oblasti Indopacifiku, kde USA a ich spojenci čelia rastúcej moci Číny. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena označila tento región za svoju zahraničnopolitickú prioritu.
Čína doteraz radikálne islamistické hnutie Taliban ako novú vládnuca moc v Afganistane oficiálne neuznala, Wang I aj napriek tomu v júli hostil druhého najvyššieho predstaviteľa Talibanu, mulla Abdul Ghaní Baradara. Pri tej príležitosti čínsky diplomat povedal, že svet by mal Afganistan viesť a podporovať, namiesto aby naň vytváral ešte väčší tlak.
Čínu spája s Afganistanom 75 kilometrov spoločných hraníc. Podľa serveru Politico sa Peking po nástupe Talibanu k moci v Kábule obáva, že by hnutie mohlo práve cez túto hranicu podporovať separatistov z radov moslimských Ujgurov, ktorí sú tŕňom v oku čínskych predstaviteľov. Taliban podľa Pekingu v minulosti v "tisícoch prípadov" financoval islamistické teroristické útoky na čínskom území.