Objekt Istropolisu, ktorý na Trnavskom mýte stojí už od roku 1967, odkúpil investor od Konfederácie odborových zväzov v roku 2017. Odvtedy sa kľúčovou témou stalo rozhodovanie o osude stavby, ktorá je pevne previazaná s modernou históriou hlavného mesta. Mnohí si spomínajú na časy, keď sa v Dome ROH a neskôr Istropolise konali podujatia, ako je Bratislavská lýra, premietali filmové a divadelné predstavenia, konali kongresy či galakoncerty.
Diskusia nabrala na intenzite, keď developer požiadal o povolenie na zbúranie stavby a výstavbu nového kongresovo-spoločenského centra aj s administratívou a bytmi. „My od investora očakávame písomnú garanciu, v rámci ktorej sa zaviaže, že Istropolis bude nahradený,“ informuje starosta Rudolf Kusý, podľa ktorého urobí mestská časť všetko pre to, aby Istropolis nedopadol podobne ako bývalý Park kultúry a oddychu v Starom Meste.
Mestská časť dala vlastníkovi niekoľko požiadaviek, medzi ktorými dominuje záväzok, že kultúrno-spoločenské centrum vybuduje už v prvej fáze výstavby. Ďalej je to napríklad žiadosť, aby v rámci nových priestorov vznikla aj obecná škôlka, žiadosť zachovať stromy a zeleň počas výstavby či vybudovanie priestorov pre širšiu verejnosť.
„Pre Bratislavu je to príležitosť, aby tu vzniklo ďalšie centrum kultúry. Preto budeme sledovať, ako bude ten priestor vyzerať a v akej kvalite bude vybudovaný,“ uviedol Kusý. Osud stavby architektov Ferdinanda Končeka, Iľju Skočeka a Ľubomíra Titla, za ktorej zachovanie bojovali združenia architektov, umelci, pamätníci či tisícky radových Bratislavčanov, sa tak pomaly, ale isto blíži k likvidačnému rozuzleniu.