Momentálne sa nachádzajú v karanténnom stredisku v Humennom. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Premiér Eduard Heger (OĽANO) označil evakuáciu ľudí za najúspešnejšiu misiu.
„Som nesmierne hrdý na príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR), pretože preukázali nesmierne veľkú odvahu. Išli do rizikovejšieho prostredia a museli na letisku v Kábule zotrvať dva dni, pretože operácia si to vyžadovala,“ povedal predseda vlády. Zároveň poďakoval aj partnerom na mieste, ktorí s evakuáciou pomáhali, konkrétne Spojeným štátom americkým.
Z Afganistanu evakuovali Ozbrojené sily (OS) SR konkrétne šesť ľudí s povolením na pobyt, 11 žien a 11 detí s väzbami na Slovensko a povolením na pobyt, priblížil Korčok. Išlo o ľudí evidovaných v zozname tých, ktorí chceli odísť na Slovensko.
Vojaci strávili na letisku v Afganistane 70 hodín a boli v priamom kontakte s vojenskými jednotkami Talibanu. "Muselo tam prísť k procesu, aby sme ľudí odtiaľ mohli dostať. Trvalo to dlhšie, lebo sme ich chceli vziať čo najviac," podotkol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Minulý týždeň sa na evakuáciu ľudí podarilo vybaviť lietadlo z Nórska. Tomu sa však nepodarilo ľudí evakuovať, keďže ich do lietadla nepustil. Naď o celej situácii informoval prezidentku SR, premiéra aj ministra zahraničia. Následne do Kábulu vyslali slovenské lietadlo so špeciálmi. "Procesy boli paralelné, boli sme priebežne informovaní. Na základe konzultácie som urobil rozhodnutie. Môžem povedať, že bolo veľmi náročné, ale, chvalabohu, dobré," podotkol Naď. Dodal, že 14 ľudí prišlo na Slovensko za pomoci USA, druhú polovicu evakuovali slovenskí vojaci.
V súvislosti s neaktuálnou migračnou politikou premiér uviedol, že jej nové znenie prerokovali na koaličnej rade a dostane sa na rokovanie vlády.
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nevidí problém v tom, že na Slovensko prišlo 28 osôb s priamymi väzbami na Slovensko. Ozrejmil, že títo ľudia na našom území môžu legálne byť, pretože mali vzťah so Slovenskom.
"To, že teraz prišli nejakí ľudia, ktorí majú priame väzby na Slovensku, s nami nemá nič spoločné," povedal Kollár s tým, že tieto osoby by sa sem dopravili tak či tak. "Majú právo tu byť, sú to ľudia, ktorí tu majú manželov, manželky," doplnil počas tlačovej konferencie v parlamente.