Vyhlásila to vo svojom stanovisku ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) s tým, že sa dostávajú do konfliktu inštitúcie, ktoré sú teraz kľúčové pre obnovu dôvery ľudí v štát i v to, že zákon platí pre každého. Na mieste podľa ministerky je aj diskusia o samotnom umožnení využiť ustanovenie §363 v Trestnom poriadku, a to bez toho, aby spochybňovala využitie tohto priestoru pre generálnu prokuratúru. Kolíková rozumie, že jednotlivé orgány môžu mať v nejakom momente rozličný názor na danú vec. Považuje však za nešťastné, že v tomto momente došlo k eskalovaniu napätia medzi týmito orgánmi. "Túto eskaláciu napätia nám fakticky umožňuje práve toto ustanovenie v práve. Bez toho, aby som to akokoľvek komentovala, či ten výsledok bol alebo nebol spravodlivý, čo ani neviem, pretože naozaj som v tejto veci spis nevidela," skonštatovala šéfka rezortu spravodlivosti.
K prípadu bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského ministerka uviedla, že je dôležité, aby vo všetkých trestných konaniach, ktoré sa týkajú týchto káuz, bol zrozumiteľný postup orgánov činných v trestnom konaní aj výsledky ich rozhodnutí vrátane rozhodnutí súdov. "Je dôležité, aby v prípade, že danou vecou sa zaoberala či už generálna prokuratúra, špeciálna prokuratúra, Špecializovaný trestný súd, Najvyšší súd, dokonca aj Ústavný súd a je zjavné, že v danej veci majú odlišný právny názor, aby bolo veľmi zrozumiteľne zdôvodnené od toho orgánu, ktorý sa rozhodol zastaviť trestné stíhanie, prečo tak urobil. Osobitne ak tak urobil v momente, keď sa daná vec mala dostať na súd ako obžaloba," skonštatovala Kolíková.
Prípad finančníka Jaroslava Haščáka a spol. nechce dávať na rovnakú rovinu ako prípad Pčolinského. "V prípade obvineného Haščáka sme tu mali aj rozdielny postup zo strany súdov, či už Špecializovaného trestného súdu a Najvyššieho súdu SR a áno, tu sa nám zjavne teraz dostal do konfliktu postoj špeciálnej a generálnej prokuratúry," skonštatovala. Zároveň upozornila, že v tejto veci podala dovolanie, a teda videla dôvodnosť trestného stíhania.
Generálna prokuratúra SR zrušila v utorok obvinenia bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi, finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke. V utorok zároveň policajný prezident Peter Kovařík informoval, že sa vzdáva svojej funkcie. Odísť chce k 15. septembru, po návšteve pápeža Františka na Slovensku. Z polície odchádza do civilu.